Sanayi Bakanı Yardımcısı Hasan Büyükdede: Türkiye fakir bir ülke, 'tarım tarım' diye bağırıyoruz da bize getir

Sanayi Bakanı Yardımcısı Hasan Büyükdede: Türkiye fakir bir ülke, 'tarım tarım' diye bağırıyoruz da bize getir

Sanayi Bakanı Yardımcısı Hasan Büyükdede: Tü... Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, TBMM Komisyonu’nda, "Türkiye gayri safi milli hasılası 8 bin 500 dolar olan fakir bir ülke" dedi.

Hasan Büyükdede, "Tarım tarım’ diye bağırıyoruz, çağırıyoruz da sonunda bize getirdiği para 50 milyar dolar; sanayinin getirdiği para şu anda 300 milyar dolar" diye konuştu. 

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede; Endüstri Bölgeleri Yasası’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’nin TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’ndaki görüşmelerinde açıklama yaptı. Büyükdede, 780 bin kilometrekare alan olduğunu, buna karşın topu topu 110 bin hektar organize sanayi bölgesi bulunduğunu belirterek "Atla deve bir şey değil işte" dedi.

Türkiye’nin şu anda endüstrisi zayıf olan ülke grubunda yer aldığını belirten Büyükdede, "280 bin hektar sanayi, tümü; gayet komik" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, Büyükdede daha sonra Türkiye sanayisine dair şu değerlendirmeyi yaptı:

"Türkiye, gayri safi milli hasılası 8 bin 500 dolar olan bir ülke, fakir ülke veya orta büyüklükte bir ülke. Türkiye 280 bin hektar sanayi alanıyla, 8 bin 500 dolar gayri safi milli hasıla üretiyor."

Büyükdede, İtalya’nın 650 bin hektarda 31 bin dolar, Fransa’nın 922 bin hektarda 39 bin dolar, Almanya’nın 1.5 milyon hektarda 46 bin dolar gayri safi milli hasılası olduğunu belirterek "Eğri belli, bu eğriyi düzeltmek lazım. Türkiye 8 bin 500 dolarlık fakirlik sınırı içerisinde gidip gelecek, kendisini kurtarması mümkün değil" dedi.

Türkiye’nin yüzde 30’u yani, 230 bin kilometrekaresinin tarım alanı olduğunu kaydeden Büyükdede,"Bu yüzde 30’un bize getirdiği gayri safi milli hasıla 50 milyar dolar, tümü. ‘Tarım tarım’ diye bağırıyoruz, çağırıyoruz da sonunda bize getirdiği para 50 milyar dolar; sanayinin getirdiği para şu anda 300 milyar dolar" diye konuştu.

Büyükdede, milletvekili, sanayici, bürokratların artık karar vermesi gerektiğini belirterek "Ya böyle vasatlıkla devam edeceğiz kardeşim, birbirimizi yiyeceğiz ya da bu çemberi kıracağız" dedi.

Büyükdede, şu anda Tarım Bakanlığı’nda "bloke olmuş durumda" olduklarını belirterek "Bu da bizim bakanlığımız değil mi? 80-100 milyon metrekare ilave edeceğimiz alanları, üretiminde ‘Burada mera var, burada ot var, burada kök var; bilmem ne yapar’ blok... Neticede biz bu şeyle alan büyütmek imkânına sahip değiliz, felsefemizi değiştirmemiz gerekiyor" dedi.

"Keşke biz kamunun elindeki arazileri şu anda sanayiciye bedelsiz dağıtabilmiş olsaydık" diyen Büyükdede, Bulgaristan Filibe’de, Plovdiv’de 20 Euro metrekaresi, altyapısı bitmiş, dağıtım yapıldığını söyledi.

"Rakibimiz onlar, AB’nin içinde" diyen Büyükdede, "Kamunun malları orada duracağına, bedelsiz verelim, sanayiye verelim, ne olacak? Tapusunu da verelim, ne yapacak yani?" ifadesini kullandı.

 

"Sanayi Bakanı Yardımcısı Hasan Büyükdede: Türkiye fakir bir ülke, 'tarım tarım' diye bağırıyoruz d." haberi, 18 Haziran 2022 tarihinde yazılmıştır. 18 Haziran 2022 tarihinde de güncellenmiştir. Ekonomi kategorisi altında bulunan Sanayi Bakanı Yardımcısı Hasan Büyükdede: Türkiye fakir bir ülke, 'tarım tarım' diye bağırıyoruz d.. haberi 2022 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Sanayi Bakanı Yardımcısı Hasan Büyükdede: Türkiye fakir bir ülke, 'tarım tarım' diye bağırıyoruz d.. 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Ekonomi konusunda 21 Nisan 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 00:52 17 Üniversite'den yabancı öğrencilerle ilgili ortak bildiri yayınlandı
 2. 00:51 Hurda deyip geçmeyin! Yeni fiyatları tavan yaptı
 3. 00:48 Özel'den, 'Yerel seçimleri Cumhur İttfakı kazandı' diyen Erdoğan'a yanıt geldi
 4. 00:44 Dışişleri Bakanı Hakan Fidan duyuruda bulundu: Sisi Türkiye'ye geliyor
 5. 00:41 Türkiye enflasyonda Avrupa'da birinci oldu: Dünya sıralamasında Afrika ülkelerini de geçti
 6. 00:37 Yeni başkan açıkladı, milyarlık borcu bina üzerine asıldı
 7. 00:35 Maliyetlerdeki aşırı artışın etkisi görüldü: Otomotiv sektörü yatırımda frene bastı
 8. 00:32 Patnos Belediyesi'nde gelen iddia: DEM Parti döneminde araçlar parçalanıp hurdacılara satılmış!
 9. 00:29 Trabzonspor'dan kritik 3 puan geldi!
 10. 00:27 Bu adımları izlerseniz, çamaşır makinenizin kullanım ömrü 30 yıla kadar uzayabilir
 11. 00:27 Tarihi bir adım: ABD'den İsrail Ordusu'na yönelik önemli bir karar!
 12. 00:26 Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrailli bakana sert yanıt geldi: Utanması gereken İsrailli yetkililer
 13. 00:23 İsrail'de bir kez daha Netanyahu protestosu gerçekleşti
 14. 00:21 BYD'nin yeni SUV modeli Fang Cheng'in fiyatı açıklandı: Şirket yine piyasayı sarsacak!
 15. 00:20 Filistin Devlet Başkanı: İsrail’in soykırımını durdurmak için çaba göstermiyor
 16. 00:18 Depremden önce kentsel dönüşüm ihalesi alan Türk inşaat devi iflas etti!
 17. 00:15 ABD'den bir ilk gerçekleşti! İsrail askeri birliğine yaptırım hazırlığı
 18. 00:13 Netanyahu, ABD'ye yardım paketi için teşekkür etti
 19. 00:12 Ekonomiye dair Meclis'in kapısında beş yeni düzenleme geldi
 20. 00:09 Araç ve motosiklet fiyatlarındaki yükseliş devam ediyor! İşte en popüler motosiklet markaları
Ekonomi Haberleri