Sarımsak fiyatları uçtu!

Sarımsak fiyatları uçtu!

Sarımsağın kilosu 100 lira oldu, fiyatı gören vatandaş şaşkına dönüyor. Kilogram yerine gram satışı yapılıyor. Sarımsağın kilosu 100 lira oldu,

Sarımsağın kilosu 100 lira oldu, fiyatı gören vatandaş şaşkına dönüyor. Kilogram yerine gram satışı yapılıyor.

Geçen seneden kalan ve bitme noktasına gelen sarımsak 100 lira olmasına rağmen yine de rağbet görüyor.

Bursa'nın İnegöl İlçesinde kurulan semt pazarında vatandaşlar fiyatı duyuncu şok oluyor.

GERÇEK OLMAYACAK

2019 ürünü olan Taşköprü sarımsağının satış yerlerinde olmaya devam ettiğini belirten Taşköprü Sarımsak Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Eligüzeloğlu, nisandan sonra piyasada ‘Taşköprü sarımsağı’ adıyla satılacak ürünlerin gerçek olmayacağını söyledi.

Eligüzeloğlu, “Nisandan sonra temmuza kadar Çin’den gelen ya da diğer bölgelerde yetişen Çin orjinli sarımsak piyasada olur” diye konuştu.

Sarımsak satan Semih Şeker konuyla ilgili şunları söyledi:

"Yerli sarımsak satıyoruz. Geçen seneden kalan ürün ve çok az kaldı. Sadece iki kişide kaldı. Onlar da kendilerini kasıyor. Üzerine 5 lira koyup satıyoruz. Vatandaş rağbet ediyor ama kimisi de kızıp almadan gidiyor"

Özellikle Suriye'den gelen mültecilerin sarımsağa ilgi gösterdiğine vurgu yapan Şeker, "Suriyeliler genelikle bir kaç kilo alıyor. Onlar yemeklerinde genelikle soğan yerine sarımsak kullanıyor. Kendileri de söylüyor, böylelikle hastalıktan korunuyorlar. Adamları takdir etmek lazım. Biz "kokuyor" diye yemeklerimize katmıyoruz. Taze olan sarımsak da var. Onun demedi ise 25 lira. İlerleyen günlerde bunun fiyatı daha da düşer. Bunu isteyen de var ama eski kurutulmuş sarımsak daha çok aranıyor" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Yaşam