Saruhan Oluç: İktidar kurduğu tuzağa düştü

Saruhan Oluç: İktidar kurduğu tuzağa düştü

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yüzde 50+1’in mahsurlu olduğunu anladık” sözlerine ilişkin konuştu. Oluç, “İktidar, kurduğu tuzağa yakalandı” dedi.

HDP’li Saruhan Oluç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında konuştu. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Oluç, Adalet ve Kalkınma Partisi içinde tartışılan cumhurbaşkanlığı seçilme barajına değindi. Oluç, ’50+1 sorundur’ diyorsanız kaybedişinizin itirafını yapıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Saruhan Oluç, Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Zayed el Nahyan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştireceği ziyarete ilişkin AK Partililerin “15 Temmuz sorumluları” sözlerini hatırlattı.

Oluç şöyle konuştu:

Dolar 10 liranın üstünde. Perşembe Merkez Bankası toplanacak. Merkez Bankası Başkanı, görevini, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı direktiflerini yerine getirme doğrultusunda sürdürüyor. TL’yi de pul haline getirmek kaçınılmaz olarak duruyor. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı, BAE veliaht prensiyle görüşecekmiş. Ne görüşecekmiş? ‘Bize biraz sıcak para verin’ mi diyeceksiniz? Yoksa 15 Temmuz hesabını mı soracaksınız? Ne oldu birden, 15 Temmuz sorumlusuyla görüşüyorsunuz?

 

“Cumhurbaşkanı sıfatıyla Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karamollaoğlu ile yaptığı görüşmede “Büyük bir yanlışımız oldu” demiş. Kaç zamandır bunu düşündüğünüzü biliyoruz. 50+1 sorundur diyorsanız kaybedişinizin itirafını yapıyorsunuzdur. İktidar kurduğu tuzağa yakalandı. Şimdi nasıl iktidarı ve koltukları kurtarabiliriz bunun arayışı içindeler. Seçim sistemiyle oynamak iktidarı kurtaramaz. Türkiye’nin yakın tarihinde buna benzer çok örnek var. Maç oynanırken kural değiştirmeye kalkışıyorsunuz. Göreceksiniz sokağın matematiği sizinkinden çok daha iyi, doğru ve farklıdır.

Politika