Savunma direniyor | Avukatlar bütün gece adliye önündeydi , ilk 5 madde kabul edildi

Savunma direniyor | Avukatlar bütün gece adliye önündeydi , ilk 5 madde kabul edildi

Avukatlar, Sakarya'da Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nda meydana gelen patlamada ölen ve yaralanan işçilerin hukuki süreçlerini takip etmek için heyet göndereceklerini söyledi.

AkParti'nin "çoklu baro" teklifine karşı günlerdir direnen avukatlar geceyi de Ankara Adliyesi önünde geçirdi. Avukatlar, Sakarya'da Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nda meydana gelen patlamada ölen ve yaralanan işçilerin hukuki süreçlerini takip etmek için heyet göndereceklerini söyledi. Teklifin Adalet Komisyonu'ndaki görüşmeleri devam ederken ilk 5 maddenin de kabul edildiği öğrenildi. Kabul edilen maddelere göre, "gerekli şartların sağlanması" durumunda bir ilde birden fazla baro kurulabilecek.

Baro başkanları ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen avukatlar, dün Ankara Valiliği’nin 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı ile “Büyük Savunma Mitingi”ni de engellemesine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen dilekçelerle suç duyurusunda bulunmak için toplanmıştı. Polislerin ağır müdahalesiyle karşılaşan avukatlar geceyi de Ankara Adliye önünde bekleyişle geçirdi. AKP'nin baroları bölme hamlesine karşı günlerdir direnen avukatlar, Sakarya’da Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nda meydana gelen patlamada ölen ve yaralanan işçilerin hukuki süreçlerini takip etmek için heyet göndereceklerini söyledi.

SAKARYA'NIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Avukatlar yargının savunma ayağını temsil ettiklerini söyleyerek, "Her zaman savunmanın sesiydik. Soma ve Ermenek’in takipçisiydik. Sakarya’da Hendek’te bir olay meydana geldi ve 4 ölü açıklandı. Sayının daha fazla olduğunu biliyoruz. Davanın takipçisi olacağız. Baroların bölünmesine izin vermeyeceğimiz gibi halkın da iş cinayetlerinde ölmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

İLK 5 MADDE KABUL EDİLDİ

Adalet Komisyonu'nda devam eden görüşmelerde de "Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi"nin ilk 5 maddesi kabul edildi. İlk 5 maddenin kabulünün ardından TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili ve AKP Milletvekili Yılmaz Tunç, teklifin geri kalan maddelerini görüşmek üzere bugün saat 14.00'te toplanılacağını belirtti. Kabul edilen maddeler şöyle:

Belirli şartların gerçekleşmesi durumunda aynı ilde birden fazla baro kurulabilecek. Aynı ilde birden fazla baronun bulunması halinde baroya yazılma talebi herhangi bir baroya yapılabilecek. Aynı ilde birden fazla baro varsa avukatlık stajının ikinci altı aylık kısmı, staj yapılan baroya kayıtlı bir avukatın yanında gerçekleştirilebilecek. Aynı ilde birden fazla baro varsa avukatlar, o ildeki herhangi bir baroya staj başvurusunda bulunabilecek. Aynı ilde birden fazla baro bulunması halinde staj başvurusunda ibraz edilmesi gereken tanıtma kağıdı, staj yapılan baroya kayıtlı iki avukat tarafından düzenlenecek. Aynı ilde birden fazla baronun bulunması halinde bir avukatın geçici olarak görevlendirilmesine ilişkin işlemler, kayıtlı olunan baro tarafından yerine getirilecek. Bir avukatın ölümü, meslekten veya işten çıkarılması, işten yasaklanması, geçici olarak iş yapamaz duruma gelmesi hallerinde, avukatın kayıtlı olduğu baro başkanı, ilgililerin yazılı istemi üzerine veya iş sahiplerinin yazılı muvafakatini almak şartıyla, işleri geçici olarak takip etmek ve yürütmek için kendi barosuna kayıtlı bir avukatı görevlendirecek, dosyaları kendisine devir ve teslim edecek.

GENEL