Seçim sonrası yeni vergiler kapıda

Seçim sonrası yeni vergiler kapıda

Seçim sonrası yeni vergiler kapıda Doğalgazdan cep telefonuna, vatandaşın yükü katlanabilir. Belediyelerin çatı örgütü olan Türkiye Belediyeler Birliği, doğalgaz, emlak, taşıt ve vergi

Doğalgazdan cep telefonuna, vatandaşın yükü katlanabilir. Belediyelerin çatı örgütü olan Türkiye Belediyeler Birliği, doğalgaz, emlak, taşıt ve cep telefonu başta olmak üzere, birçok yeni vergi getirilmesini istedi.

Halk önümüzdeki pazar günü belediye yöneticilerini seçmeye hazırlanırken, ülke genelindeki belediyelerin çatı örgütü olan Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), doğalgaz, emlak, taşıt ve cep telefonu başta olmak üzere hemen her alana yeni vergi getirilmesini istedi.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, vatandaşların vergi yükünü artıracak yeni belediye vergisi talepleri arasında doğalgaz tüketim vergisi, cep telefonu ve internet vergisi, ilave motorlu taşıtlar vergisi gibi vergiler başı çekiyor.

BELEDİYELERİN GELİRLERİNİ ARTTIRACAK, GİDERLERİNİ AZALTACAK ÖNERİ PAKETİ

TBB, yayımladığı en son raporda belediyelerin gelirlerini artıracak, giderlerini azaltacak öneri paketine yer verdi. Raporda, alternatif yeni gelir kaynağı olarak ağırlıklı olarak vatandaşın üzerine binecek yeni vergi yüklerinin belirlenmesi dikkat çekti. Giderlerin azaltılmasına yönelik talepler arasında ise KDV ve ÖTV indirimleri yer aldı. Geçmişte de benzer taleplerini çeşitli ortamlarda gündeme getiren TBB'nin, raporda yer alan yeni vergilerin hayata geçirilmesi için seçimlerden sonra çalışmalarını hızlandıracağı ifade ediliyor. İşte belediyelerin istediği ve vatandaşın yükünü artıracak vergiler:

DOĞALGAZ TÜKETİM VERGİSİ:

Halen belediyeler tarafından, elektrik ve havagazının konutlarda tüketiminden yüzde 5, sanayide tüketiminden yüzde 1 oranında elektrik ve havagazı tüketim vergisi alınıyor. Havagazının artık kullanılmaması ve bunun yerine doğalgaz kullanımının yaygınlaşması nedeniyle havagazı yerine doğalgaz tüketiminden yüzde 5 ve yüzde 1 vergi alınması talep edildi.

EMLAK VERGİSİ:

Halen her 4 yılda bir yapılan emlak vergisi değerlemesinin, her yıl yapılması ve bu verginin yerleşim yerlerinin gelişmişlik düzeyine göre yüzde 1 ila yüzde 6 oranında kalmak üzere belediye meclislerince belirlenmesi talep edildi. Bu talep kabul edilirse özellikle büyükşehirlerde emlak vergilerinde büyük artışlar yaşanacak.

CEP TELEFONU-İNTERNET VERGİSİ:

Halen PTT tarafından tahsil edilen telefon, teleks, faks ve data (tesis, devir ve nakil ücretleri hariç ) ücretleri üzerinden belediyelerin aldığı yüzde 2 oranındaki haberleşme vergisinin içerisine cep telefonları ve internetin de dahil edilmesi istendi.

TAŞIT VERGİSİ:

Her yıl taşıt sahiplerinden ocak ve temmuz aylarında olmak üzere iki taksitte alınan motorlu taşıtlar vergisine (MTV) ilave olarak belediyeler için MTV tutarının yüzde 10'u oranında yol ve trafik katkı payı alınması talep edildi. Bu verginin hayata geçirilmesi halinde elde edilecek gelir belediyelerin ulaşım ve trafik alt ve üst yapı hizmetlerinde kullanılacak.

TAŞIMA VERGİSİ:

Yük ve yolcu taşımacılığı yapılan yerleri işletenlerin elde ettiği hasılattan yüzde 1 oranında taşıma vergisi alınması önerildi.

KONAKLAMA VERGİSİ:

Ticari amaçla konaklama hizmeti veren otel, motel, pansiyon gibi işletmelerden konaklama bedelinin yüzde 1 ila 3'ü oranında konaklama vergisi alınması talep edildi. Büyükşehirlerde bu oranın yarı yarıya arttırılması istendi.

ULAŞIMDAN ÖTV ALINMASIN:

Şehir içi toplu taşıma ücretlerinden alınan yüzde 18'lik KDV'nin yüzde 8'e düşürülmesi ve deniz ulaşımında olduğu gibi karadaki toplu taşıma araçlarının kullandığı akaryakıttan da ÖTV alınmaması talep edildi. Bu öneri kabul edilirse toplu taşıma ücretlerinin ucuzlaması bekleniyor.

CAMİ İNDİRİMİ:

Raporda ayrıca belediyelerin yaptığı cami, okul, yurt ve sağlık tesisi gibi yatırımlara harcadığı paraların yüzde 50'sinin belediyelerin kamuya olan vergi ve SSK primi gibi borçlarından düşülmesi de talep edildi.

"Seçim sonrası yeni vergiler kapıda" haberi, 28 Mart 2019 tarihinde yazılmıştır. Ekonomi kategorisi altında bulunan Seçim sonrası yeni vergiler kapıda haberi 2019 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Seçim sonrası yeni vergiler kapıda 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Ekonomi konusunda 28 Şubat 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

 • YORUM YAZ

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  SON HABERLER
  1. 01:28 İliç’teki ölüm madeni heyelansız da can almış!
  2. 01:22 Güzellik ve Sağlık İçin İdeal: Zeytinyağı ve Limonun Şaşırtıcı Gücü!
  3. 01:14 Icardi'den Fenerbahçe'ye gönderme!
  4. 01:07 Fenerbahçe Teknik Direktörü Kartal: Ankaragücü Mağlubiyetiyle Ders Çıkaracağız
  5. 00:59 Gazze'de ateşkes olacak mı? Beyaz Saray Biden'dan daha "temkinli" davranıyor
  6. 00:58 Arp Sanatçısı Zeynep Öykü, İstanbul’da Sahne Alacak
  7. 00:44 Dünyayı yöneten 7 aileden biri olan Rothschild Ailesi'nin lideri ve 'en zengin'i öldü!
  8. 00:43 Maden ocağında iş kazası: 1 işçi vefat etti
  9. 00:39 Bir tek Eyfel Kulesi eksik! Burası Türkiye’nin Paris’i!
  10. 00:21 TTK’ya ait maden ocağında yaşanan iş kazasında 1 işçi hayatını kaybetti
  11. 00:07 Alparslan Türkeş'in Oğlu Kutalmış Türkeş'ten MHP'ye Çok Ağır Hakaretler!
  12. 00:06 Nesli tükenme tehdidi altında: Güney Afrika'da 499 gergedan resmen katledildi!
  13. 00:05 MKE Ankaragücü'nden Çağlayan: “Ankaragücü’nü Avrupa kupalarına götürmek istiyoruz”
  14. 00:02 BM'den uyarı: Gazze'de nüfusun dörtte biri kıtlığın eşiğinde
  15. 00:01 Hyundai’den büyük Şubat sonuna kadar büyük fırsat: 1 milyon TL’nin altında!
  16. 23:56 Netanyahu'dan Biden'a yanıt: "Zafere kadar devam etmemize yardımcı olacak"
  17. 23:08 TÜİK'in açıklamasına göre, olası il statüsüne yükselme potansiyeline sahip 25 ilçe belirlendi
  18. 22:22 Kıyafetleri bir kere yıkamak için ne kadar deterjan gerekir?
  19. 22:22 Lufthansa çalışanları, ücretler ve çalışma koşulları yüzünden 3 günlük greve girecek
  20. 22:22 Fransa'da el konulan tarihi hazine Türkiye'ye iade edilecek
  Ekonomi Haberleri