Seda Demiralp: AKP'den kopan seçmen geri mi dönüyor?

Seda Demiralp: AKP'den kopan seçmen geri mi dönüyor?

''Bugün tablo muhalefet açısından dün olduğundan daha olumlu değil''

Işık Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Seda Demiralp, 14 Mayıs'ta yapılması planlanan seçimler öncesinde muhalefetin momentumunun durakladığını, geçmiş aylara göre düşük bir seçmen desteğiyle ilerlediğini belirtti.

Demiralp, "Bu anlamda son bir haftadır kamuoyunda dikkat çeken çalışmalardan birisi TEAM’in ocak ayı araştırması oldu. 16 ilde 2 bin 524 kişiyle yüz yüze görüşmelerle gerçekleştirilen bu araştırmanın bulguları özetle diyor ki, Cumhur İttifakı oyları bir yıl sonra yeniden yükselişte. Bahar aylarında Millet İttifakı’nın 5-6 puan gerisinde olan Cumhur İttifakı, bugün az farkla da olsa öne geçmiş durumda. Öyle görünüyor ki, iktidar, 2018 sonrası, başta ekonomik başarısızlığı sebebiyle, kaybettiği seçmen desteğini bugün yeniden kazanma eğiliminde" diye yazdı.

Millet İttifakı'nın en büyük handikaplarından birinin seçim kampanyasının gecikmesi olduğuna işaret eden Demiralp, "Özetleyecek olursak, bugün tablo muhalefet açısından dün olduğundan daha olumlu değil. Fakat iktidarın yumuşak karnı da hala ortada ve muhalefet aktörlerinin ellerinde ne varsa masaya koydukları takdirde kazanmaları hâlâ mümkün. Heyecan yaratan bir aday ve coşkulu bir kampanya gidişatı hızla değiştirebilir" diye ifade etti.

Etiketler :