Selahattin Demirtaş'tan Millet İttifakı ve Saadet Partisi'ne sert mesaj 

Selahattin Demirtaş'tan Millet İttifakı ve Saadet Partisi'ne sert mesaj 

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP, İYİ PARTİ ve SP'ye sert mesajlar geldi.

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP, İYİ PARTİ ve SP'ye sert mesajlar geldi. 

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP, İYİ PARTİ ve SP'nin adını anarak "Şimdi bize vebalı muamelesi yapmaya kalkmasınlar. HDP’yi istediğiniz kadar eleştirebilirsiniz. Ama HDP’yi aşağılamaya, HDP’ye hakaret etmeye devam ederseniz cevabınızı vermekten çekinmeyiz," dedi 

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AKP'deki gerileyişe “HDP’lilerin dik duruşu, cezaevlerindeki ve dışarıdaki direnişinin” sebep olduğunu ifade ederken “O nedenle bize parmak sallayıp söylem dayatan bazı muhalefet sözcülerinin hadlerini ve hudutlarını bilmelerinde fayda var” diye konuştu.

Cumhuriyet gazetesinden Enver Aysever’e konuşan Demirtaş, “HDP için ‘Millet İttifakı’nın gizli ortağı ya da müttefiki deniyor. Kimsenin fotoğraf vermek istemediği, Türkiye’nin üçüncü partisinden söz ediyoruz, bu süreç sonunda ‘meşru’ ortaklık talep edilmeli mi? Eğer öyleyse CHP, İYİ PARTİ ve SP ile hangi ilkelerde bir araya gelirsiniz?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

"HDP, Millet İttifakı’nın gizli veya açık ortağı değildir, bu defalarca belirtildi. Ben parlamento seçimleri için HDP’nin bir ittifaka ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. HDP, tek başına rahatlıkla yüzde 15’i geçebilecek güçtedir. Cumhurbaşkanlığı seçimi içinse zaten resmi olarak ittifak mümkün değil. Fakat bu konuda demokratik ilkeler etrafında işbirlikleri yapılabilir. Yeni anayasa, demokratik parlamenter sistem, örgütlenme özgürlüğü, ifade ve basın özgürlüğü, bağımsız ve tarafsız yargı konularında ilkesel uzlaşma sağlanması yeterlidir bana göre. Bu da imkânsız değildir. Bu ilkeler etrafında HDP ile yan yana gelemeyenler ne iktidara alternatif olabilirler ne de seçilseler bile ülkenin sorunlarını çözebilirler. Kaldı ki bugün HDP’lilerin dik duruşu, cezaevlerindeki ve dışarıdaki direniş olmasaydı kimse umuttan ve AKP’nin gerilemesinden söz edemezdi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika