İzmir Valiliğinden açıklama: Orantısız güç kullanan bir polis görevden uzaklaştırıldı

İzmir Buca'da kendisini polis terörü yaşandı.

İzmir Buca'da, Mustafa Kemal Mahallesi abi kardeş evlerine giderken önlerine çıkan polis aracına korna çalıyor Güzelkent Sitesi önündeki olay görgü polisten şiddet gören adamın kız kardeşi tarafından şöyle anlatıldı:

“Abim arabasını park etmek için sitenin önüne yanaşıyor. O sırada polis çapraz park etmiş arabasını. Abim bir kez kornaya basıyor. Polisler arabadan inip ‘sen kimsin kornaya basıyorsun’ diyerek abime saldırıyorlar…”

Kornaya bastığı için tekme tokat yiyen genç adam daha sonra küfürlerle tehdit ediliyor. 

Kimlik ve GBT bağlantısı çıkarsa ananı ...
İkinci video

İki polisin estirdiği terörün sosyal medyada yayılmasından sonra henüz İçişleri Bakanlığı ve İzmir ve İzmir Valiliğinden bir açıklama gelmedi.

Polisler şikayetçi oldu!

TELE 1'den Fırat Yeşilçınar'ın haberine göre söz konusu olayı gerçekleştiren polisler şiddete uğrayan genç adamdan şikayetçi oldu.

Polisten şiddet gören genç adamın babası şöyle konuştu:

 “Kızım oğlum ve kızımın nişanlısı eve dönüyor veterinerden. Polis kapımızın önünde duruyor. Arabayı içeri sokmak istiyor polis izin vermiyor. Bağırıp çağırıp GBT istiyor. Oğlum da tepki gösteriyor ve ‘Terörist miyim ben?’ diyor. Bunun üzerine polis elinden biber gazı çıkarıp yüzüne sıkıyor. Kızım ve nişanlısı daha sonra eve gidiyor. Oğlum gözlerini açıp üzerine yürüyor, bu sırada polis ona yumruk atıyor. Yan tarafta bir polis ihbar geçiyor. Polislere saldırı olduğunu söyleyerek oğlumdan şikayetçi oluyorlar. Polisler oğlumu ve eşimi darp etti, biz de şikayetçi olduk.

İzmir Valiliğinden açıklama

İzmir Valiliği, Buca ilçesinde polis ekiplerinin yurttaşlara şiddet uyguladığı görüntülerle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “Bir kısım vatandaşımızın polise mukavemet ettiği; bir polisimizi darp ettiği, polisimizin bu vatandaşlara müdahalesi sırasında ise orantısız güç kullanıldığı anlaşılmıştır. Orantısız güç kullanan personelimiz hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmış, vatandaşımıza tekme savuran bir polis memurumuz da görevden uzaklaştırılmıştır” denildi.

İzmir Valiliği, Buca ilçesinde yaşanan ve polislerin bir vatandaşı darp ettiğine ilişkin görüntülerle ilgili açıklama yaptı. Valilikten yapılan açıklama şöyle:

"24.11.2021 günü saat 15:30 sıralarında ilimiz Buca ilçesi Şerife Bacı Meslek Lisesi çevresinde öğrencilerimizin güvenliği için denetim ve kontrol yapan polis ekiplerimizin uygulamaları esnasında bir kısım vatandaşımızın polise mukavemet ettiği; bir polisimizi darp ettiği, polisimizin bu vatandaşlara müdahalesi sırasında ise orantısız güç kullanıldığı anlaşılmıştır. Bunun üzerine olaya müdahale eden, orantısız güç kullanan personelimiz hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmış, vatandaşımıza tekme savuran bir polis memurumuz da soruşturma çerçevesinde görevden uzaklaştırılmıştır."

İzmir’in Buca ilçesine bağlı Mustafa Kemal Mahallesi’nde arabasını evinin önüne park etmek isteyen Volkan Karaaslan isimli vatandaş, iddiaya göre yolu kapatan polisleri uyarmak amacıyla kornaya basınca darp edilmişti.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler