Sendika ve işçiler arasında gerginlik: Sendika işçileri sattı mı?

Sendika ve işçiler arasında gerginlik: Sendika işçileri sattı mı?

Toroslar EDAŞ’ta işçiler ve sendika arasında uyuşmazlık çıktı. Sendika başkanı TİS sürecini şeffaf yürüttüklerini iddia etti. Ancak işçiler hem sürecin şeffaf yürütülmediğini ve söylenenden daha az zam aldıklarını söyledi.

ABC Gazetesi ÖZEL

Geçtiğimiz hafta Adana Toroslar Elektrik Dağıtım şirketinde çalışan işçiler, imzalanan toplu iş sözleşmesine (TİS) itiraz etmek için işe çıkmama kararı almıştı. İmzalanan toplu iş sözleşmesi için kendileri ile görüşülmediğini söyleyen işçiler, ilk 6 ay için verilen yüzde 9'luk zamma tepki gösterip Toroslar EDAŞ İl Müdürlüğü bahçesinde sendika şube yöneticileri gelene kadar oturma eylemi düzenlemişti.

Bugün TES-İŞ Sendikası Genel Başkanı Ersin Akma verilen tepkiler üzerine açıklama yaptı. Akma, enflasyonun 1 puan üzerinde zam aldıklarını ve işçileri mağdur etmediklerini iddia etti. Akma sürecin şeffaf olarak işlediğini de öne sürdü ancak konuştuğumuz işçiler kendilerinin süreçten uzak tutulduğunu söyledi.  

İki gün önce işçilerle sendika başkanı arasında gerginlik yaşanmıştı. İşçiler "Bizi kim sattı?" diye sormuş, Başkan ise "Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın" demişti. İşçiler buna "Bize niye bilgi vermediniz o zaman" diye tepki göstermişti. Başkanın bu sözleri sürecin şeffaf olarak yürütüldüğü yönündeki açıklamalarıyla çelişiyor olarak yorumlanmıştı.  

ABC gazetesi olarak TES-İŞ sendikası işçilerine ulaştık. İşçiler ile zamların görüşülmediği ve 10 yıl üzeri çalışanlara verilen yüzde 20,53 oranlık zamma sahip olanların sayısının sadece 200 kişi civarında olduğu söylendi. Geri kalan işçi sayısının 7 bin 500 kişi civarında olduğunun ve alınan zamla asgari ücretin biraz üstünde çalışacaklarını söylediler.

Konuştuğumuz işçiler, 1-2 yıllık işçiler için 3 bin 250 lira ve 4 bin lira arası maaş aldığını, 10 yıl çalışan işçilerin 3 bin 400 lira ve 4 bin 500 lira arası maaş aldığını söyledi. Bahsedilen yüzde 20'lik zammın içinde yol, yemek ve sosyal haklarında bulunduğunu ve net maaştaki zammın ise yüzde 16-17 civarında olduğunu söylediler.   

Ortalıkta bilgi kirliliği olduğunu ve sendika yöneticileri ile kendilerinin görüşmediğini söyleyen işçiler, enerji sektöründe çalışan emekçiler olarak çok düşük yevmiyeler aldıklarını ilettiler.   

TES-İŞ Sendikası Genel Başkanı Ersin Akma'nın bugünkü açıklamalarında öne sürdüğü iddialarında üyelerin görüşlerinin dikkate aldıklarını ve şube başkanlarından aldıkları yetkiyle imzaladıklarını söyledi. Akma, "Yapılacak ilk 6 aylık zammın üzerine 1 Eylül 2021 itibarıyla 6 aylık TÜFE oranında ikinci 6 aylık zammı yapılacak." ifadelerini kullandı.   

TES-İŞ işçileri, eylülde TÜFE oranı üzerinde verilecek 6 aylık zamdan memnun olmadıklarını sebebinin ise gelecek aylarda TÜFE oranlarının ne olacağını bilmediklerini ve asgari ücretin biraz üstünde alan emekçiler olarak TÜFE oranı üzerinden gelecek bu zamdan hoşnut olmadıklarını söylediler.    

İşçiler Akma'nın verdiği bilgilerin eksik olduğunu, 10 yıl üzeri çalışan işçilerin sayısının genele nazaran çok az olduğunu ve kendi isteklerinin dikkate alınmadığını ve muhatap bulamadıklarını iletti. 

Fotoğraf: Evrensel

Önceki ve Sonraki Haberler
Emek