‘Sessiz İstila’ kısa filminin yapımcısı Hande Karacasu’ya gözaltı

‘Sessiz İstila’ kısa filminin yapımcısı Hande Karacasu’ya gözaltı

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), ‘Sessiz İstila’ adlı sığınmacı karşıtı kısa filmin yapımcısı Hande Karacasu ve ‘Militer Doktrin’ isimli Twitter hesabının yöneticisi olduğu öne sürülen H.D.’nin gözaltına alındığını bildirdi.

Karacasu’nun dün Youtube hesabı üzerinden paylaşılan kısa film, 3 Mayıs 2043’te geçiyor. Kısa filmde doktor olduğu anlaşılan bir genç, sığınmacıların ‘işgal ettiği’ Türkiye’de anne ve babasına geçmişte ‘gerekli tepkiyi göstermedikleri için’ sitem ediyor.

Video, Karacasu’nun sığınmacı karşıtı bir monolog sonrası okuduğu Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabe’sinin bir kısmıyla son buluyor.

Emniyet’in açıklamasında söz konusu kısa filmin ‘sığınmacılarla ilgili bilgileri manipüle edip çarpıttığı’ öne sürüldü. Karacasu’nun Sakarya’da gözaltına alındığı bildirildi.

Açıklamada ayrıca sığınmacılarla ilgili ‘provokatif gönderiler paylaştığı’ iddia edilen ‘Militer Doktrin’ adlı hesabın yöneticisi olduğu değerlendirilen şahsın da İstanbul’da gözaltına alındığı kaydedildi.

Özdağ: Belgeseli ben sipariş verdim

Gözaltıların duyurulması üzerine Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, kısa filmin siparişini kendisinin verip yapım masraflarını karşıladığını söyledi.

Özdağ, Twitter hesabı üzerinden şunları yazdı: “H. Karacasu tarafından çekilen Sessiz İstila adlı kısa belgesel kendisine benim tarafımdan sipariş olarak verilmiştir. Yapım masraflarını ben karşıladım. Senaryoyu ben onayladım. H. Karacasu, kontrolsüz göçün sonuçlarını gösterdi. Suriyeliler ‘halk’ değil. Misafir. Kin/düşmanlık yok.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Türkiye