Şeyma Subaşı'nın kitabında 'tehlikeli' hata!

Şeyma Subaşı'nın kitabında 'tehlikeli' hata!

Şeyma Subaşı'nın, kendi özel hayatını anlattığı “Sadece Şeyma" adlı kitapta, skandal ifadeler aldı.Kitabın “Cilt ve Beslenmeye Dair İpuçlarım” başlıklı kısmında hidroklorik asit ile hyaluronik asit karıştırılarak...

Şeyma Subaşı'nın, kendi özel hayatını anlattığı “Sadece Şeyma" adlı kitapta, skandal ifadeler aldı.

Kitabın “Cilt ve Beslenmeye Dair İpuçlarım” başlıklı kısmında hidroklorik asit ile hyaluronik asit karıştırılarak okuyucuya “hidrolik asit ve nemlendiriciyi unutma” tavsiyesinde bulunuldu.

Hyaluronik asit cilt bakımı için kullanılırken, hidroklorik asit ise halk arasında “tuz ruhu” olarak bilinen ev temizliğinde kullanılan zehirli bir asit. hidroklorik asit toplum arasında "tuz ruhu" olarak biliniyor.

Subaşı'nın kitabında yer alan hata sosyal medyada çok sayıda kullanıcı tarafından paylaşıldı.

[Haber görseli]

[Haber görseli]

[Haber görseli]

HİDROKLORİK ASİT NEDİR?

Hidroklorik asit, hidrojen ve klor elementlerinden oluşan, oda sıcaklığı ve normal basınçta sıvı halinde bulunan kimyasal bir bileşik. Halk arasında tuz ruhu olarak da bilinir. 9. yüzyılda simyacı Cabir bin Hayyan tarafından keşfedildi ve sonrasında simya alanında kullanıldı. Sanayi Devrimi sırasında, sanayideki önemi keşfedilen asit, önce Leblanc işlemi, sonrasında Solvay işlemi ile sanayi alanında üretilmeye başladı. Hidroklorik asit, tarihte yeni kolaylıkların keşfinde önemli roller üstlendi. Günümüzde PVC'den demir-çeliğe, organik madde üretiminden gıda sektörüne kadar hemen hemen tüm alanlarda hidroklorik asit kullanılmaktadır.

Hidroklorik asit, sağladığı kolaylıkların yanında, zehirli bir maddedir ve insan dokuları başta olmak üzere çoğu yüzeye büyük tahribat verir. Bu nedenle bu asit ile çalışılırken güvenlik önlemleri en üst düzeyde tutulmalıdır. Asit, toksik olmasının yanında, gözler ve deri için tahriş edicidir, deride yanıklara neden olmaktadır ve solunum sistemi için tahriş edici özellik taşımaktadır. Hidrojen klorür, normal koşullarda −27.32 °C'de erir, 110 °C'de kaynar. Hidroklorik asidi elde edebilmek için öncelikle hidrojen klorür gazının elde edilmesi gerekir.