Sezai Temelli: Bunlar seçim zamanı Kürt, seçimden sonra Kurt oluyorlar

Sezai Temelli: Bunlar seçim zamanı Kürt, seçimden sonra Kurt oluyorlar

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün “Biz Kürtçe ninnilerle büyüdük” sözleriyle ilgili olarak  “Bunlar biliyorsunuz, seçim zamanı Kürt oluyorlar, Kürtlükleri...

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün “Biz Kürtçe ninnilerle büyüdük” sözleriyle ilgili olarak  “Bunlar biliyorsunuz, seçim zamanı Kürt oluyorlar, Kürtlükleri akıllarına geliyor, seçim bitiyor Kurt oluyorlar” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Temelli seçim çalışmaları kapsamında Kars'ta vatandaşlara seslendi. Kars Valisi Türker Öksüz'ün miting için istenen salonu vermediğini söyleyen Temelli, "Allah’ın işine bakın ki bugün güneş açtı. Kars ne valiler gördü ne kayyımlar gördü, hiçbirinin adını hatırlamıyor, bunun da adını hatırlamayacak" dedi. “Kürdistan’ı sevenler Kuzey Irak’a gitsin” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da “Man Adası orada, New York’ta aldığınız dairelerinize gidin ama biz buradayız, burada da olmaya devam edeceğiz” yanıtını veren Temelli şöyle devam etti:

Hakkâri Milletvekili Leyla Güven'in başlattığı açlık grevi eyleminin 114 gününe girdiğini belirten Temelli, "Adalet Bakanı ve iktidar hukukun gereğini yapmak zorundadır. Bunu yapmıyorlarsa suç işliyorlar çünkü yasaya karşı geliyorlar. Adalet Bakanı’na buradan bir kez daha çağrı yapıyorum, yasaların gereği neyse onu yerine getirin ve bu mutlak tecride son verin. Kimseyi yitirmek istemiyoruz, arkadaşlarımızı yitirmek istemiyoruz. O yüzden de bir an önce adaletin gereği yerine getirilmelidir" dedi.

"Bunlar seçim zamanı Kürt, seçimden sonra Kurt oluyorlar"

Adalet Bakanı Gül'ün "Biz Kürtçe ninnilerle büyüdük" sözlerini hatırlatan Temelli, "Bunlar biliyorsunuz, seçim zamanı Kürt oluyorlar, Kürtlükleri akıllarına geliyor, seçim bitiyor Kurt oluyorlar" diye konuştu.

Temelli'den Erdoğan'a: Man Adası orada, New York’ta aldığınız dairelerinize gidin

Temelli, Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın “Kürdistan’ı sevenler Kuzey Irak’a gitsin” sözleriyle ilgili olarak da şunları söyledi:

Bizler bir arada yaşama iradesini ortaya koymuşuz. Bizler kimseye nefret söylemiyle yaklaşmayacağız. Bizler kimseye düşmanlık yapmayacağız. Bu onlara yakışır. Sabah akşam HDP’yi düşmanlaştırarak, bizleri kötüleyerek siyaset yaptıklarını sanıyorlar. Siyaset halk için, halkın sorunlarını çözmek için yapılır. Bunların artık halkın sorunlarını çözecek ellerinde bir şey kalmamış. Tek bildikleri şey halkları birbirine düşman etmek, HDP’yi kötülemek ve bize yol göstermek. Diyorlar ki ‘ülkeyi terk etsinler’. Ne terk edeceğim ülkeyi, burada doğdum, burada yaşıyorum burada yaşamaya devam edeceğim. Burada siyaset yapacağım; burada mücadele edeceğim.

Burası benim ülkem. Bu güzel ülke için siyaset yapıyoruz. Kürt halkı gibi erdemimizle siyaset yapıyoruz. Bu güzel ülke için siyaset yapıyoruz, erdemimizle siyaset yapıyoruz kimsenin hakkı değil bize erdem öğretmek. Bu erdem Kürt halkının 100 yıllık mücadelesinin sonucudur. Gitmek istiyorsanız buyurun gidin. Man Adası orada, New York’ta aldığınız dairelerinize gidin ama biz buradayız, burada da olmaya devam edeceğiz."

"Erdoğan ülkeyi ikiye bölüyor"

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı'nı kıyasladığı sosyal medya paylaşımını eleştiren Temelli, "Bu ülkeyi tam ortadan ikiye bölmektedir. Bakın sosyal medya paylaşımlarına, miting konuşmalarına bakın. Bu ülkede kendisinden olmayan, kendisine oy vermeyen herkesi dışlamakta ve ötekileştirmektedir. O yüzden dedik ki bu sistemle yürünemez. Bu sistem bu ülkenin tarihine geleneğine ve bir arada yaşama iradesine uygun değil" diye konuştu.

"Tek memnun Erdoğan"

Türkiye'nin sorunlarının demokrasi ve demokratik cumhuriyetle çözülebileceğini söyleyen Temelli,  "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi bize uygun değil. Biz yerel demokrasi ile güçlendirilmiş bir parlamenter sistem ile ancak yürüyebiliriz. Parlamenter sistemin sorunları vardı. Bunları ancak hep birlikte yerinden yönetim ve yerel demokrasi ile aşabiliriz. Çoğulcu, laik, demokratik bir cumhuriyeti var edebilirsek bu sorunları aşabiliriz. 24 Haziran’dan bugüne cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi uygulanıyor. Kim bu sistemden memnun? Memnun olan bir kişi var mı? Bir tek kendisi memnun. Başka da memnun olan yok" dedi.

"Beka söylemi ile ülkeyi uçuruma sürüklüyorlar"

Temelli, MHP'nin beka söylemiyle ilgili olarak şunları söyledi: "Ben size bir şey söyleyeyim: Bu bir beka meselesi falan değil. Ülke elden gidiyor, halk perişan, devletin bekası dediğiniz şey bu ülkeyi uçuruma, felakete sürüklüyor. Bak ne diyor büyük ortağın sana? Seçime kadar değil mezara kadar. diyor. Sizi mezara sürüklüyor. Aklınızı başınıza alın! Bunlar iktidardan gittiğinde, bu ülke huzur bulacak, bu ülkeye barış gelecek, demokrasi gelecek. 31 Mart seçimleri bu yüzden çok önemli. 31 Mart seçimleri Türkiye açısından çok önemli bir seçimdir"

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika