Sıcak gelişme: Karartma kararı, Halk TV’ye tebliğ edildi

Sıcak gelişme: Karartma kararı, Halk TV’ye tebliğ edildi

Yürütmeyi durdurma kararı çıkmazsa, Halk TV ekranları, 1 Ağustos Cumartesi'yi Pazar'a bağlayan geceden itibaren 5 gün süreyle kararmış olacak.

RTÜK'ün Halk TV hakkında aldığı 5 günlük ekran karartma kararı tebliğ edilirken kanaldan yapılan açıklamada yetki aşımına ve usulsüz uygulamalara tepki gösterildi. Halk TV avukatları, kararı yargıya taşıdı. Tele1 için mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

RTÜK'ün Halk TV hakkında aldığı 5 günlük ekran karartma kararı televizyonun elektronik tebligat adresine tebliğ edildi. Ceza kararı, Halk TV program yapımcısı ve sunucusu Ayşenur Arslan ve programın canlı yayın konuğu Hüsnü Mahalli'nin hükümetin dış politikasına dair eleştirilerine dayandırıldı. 

Halk TV'de yer alan habere göre; RTÜK'ün kararında Hak TV'nin, "Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlık ve bağımsızlığına, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılâplarına aykırı olamaz." maddesini ihlal ettiği ileri sürüldü. 

Halk TV avukatları 16. İdare Mahkemesi'ne yürütmenin durdurulması ve kararın iptali için başvuru yaptı. 

Yürütmeyi durdurma kararı çıkmazsa, Halk TV ekranları, 1 Ağustos Cumartesi'yi Pazar'a bağlayan geceden itibaren 5 gün süreyle kararmış olacak. RTÜK'ün kararını İlhan Taşçı ve Okan Konuralp yargıya taşımış, Tele1 için mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermişti. RTÜK'ün Halk TV hakkında aldığı karar elektronik tebligat adresine bugün tebliğ edildi. Aynı süreç Halk TV için de işleyecek.

Etiketler :