Simpsonslar'da 'Kamala Harris' iddiası: Başkan yardımcısı değil, başkan olarak yer almış

Simpsonslar'da 'Kamala Harris' iddiası: Başkan yardımcısı değil, başkan olarak yer almış

The Simpsonlar'ın, ABD'de gerçekleşen yemin töreninde Kamala Harris'in giydiği kıyafeti bildiği iddia edildi. Ancak İlgili bölümde Lisa Simpson, başkan yardımcısı olarak değil, ABD'nin ilk kadın başkanı olarak kürsüye çıkıyor.

ABD'de 3 Kasım'da gerçekleşen seçimin ardından Kamala Harris ABD'nin ilk kadın, ilk siyahi ve ilk Hint kökenli başkan yardımcısı oldu. 20 Ocak’ta gerçekleştirilen yemin töreniyle alakalı pek çok detay basına yansırken, ilginç bir benzerlik sosyal medyada gündem oldu.

Dizinin hayranları Kamala Harris'in yemin töreninde giydiği mor takım ile Simpsons’ın 2000 yılında yayınlanan ‘Bart to the Future’ bölümündeki Lisa karakterinin kıyafetini benzetti. İlgili bölümde Lisa Simpson, ABD'nin ilk kadın başkanı olarak kürsüye çıkıyor. Simpson kürsüde mor takım elbisesi, inci küpeleri ve kolyesiyle konuşma yapıyor.

Kamala Harris'in de yemin töreninde Christopher John Rogers imzalı mor bir takım giymesi ve kıyafetini inci aksesuarlarla tamamlaması sebebiyle internet kullanıcıları benzerliğe dikkat çekti. 

Bu benzerlik nedeniyle ‘The Simpsons, yine geleceği tahmin mi etti’ iddiası ortaya atıldı.

Söz konusu iddia teyit.org tarafından yalanlandı

Lisa Simpson başkan olarak tasvir edilmiş

Lisa Simpson’ın Donald Trump’tan sonra başkanlığının konu edildiği “Bart to the Future” bölümü ilk olarak 19 Mart 2000’de yayınlanmış. Bölümde Hintli bir kumarhane yöneticisi, Bart Simpson’a 30 yıl sonra geleceğinin nasıl olacağını söylüyor. Bu gelecek öngörüsünde Lisa başkanken, Bart serseri ve özenti bir müzisyen olarak karşımıza çıkıyor. Yani bölümde 2021 değil, 2030 yılından bahsedilmiş. 

Bu bölümde Lisa’nın üstünde mor bir takım elbise olduğu, inci küpe ve kolye taktığı görülüyor. Ancak Lisa Simpson başkan yardımcısı değil, başkan olarak göreve başlıyor. 

The Simpsons 11. sezon 17. bölümünde Lisa Simpson’ın başkan olduğu görülüyor

Lisa, görevi Donald Trump’tan devralıyor ve ciddi bir bütçe açığı olduğu söyleniyor. Senarist Dan Greany, bölümde Lisa’nın çözemeyeceği kadar büyük sorunlar yaratmak istediklerini ve bunun ancak Donald Trump’ın olası başkanlığında mümkün olacağı kanaatine vardıklarını söylemiş. Trump 2000 yılında yapılan seçimlerde başkanlık için Reform Partisi'nden aday adaylığını koymuş, kısa süre sonra çekilmişti. Bu durum da o dönemde The Simpsons bölümlerinden birine konu olmuştu. Trump'a yapılan atıf nedeniyle olay gerçeklere dayanıyormuş gibi gözükse de, Lisa Simpson’a Kamala Harris demek mümkün değil. 

Harris’in mor giysisi ve incileri hakkında bazı tahminler yapıldı

Kamala Harris’le birlikte yemin törenine katılan kadınların mor tonlarındaki giysileri çokça konuşuldu. Michelle Obama da mora yakın bir renk tercih etti. Harris’in mor giysisiyle ilgili bazı tahminler yapıldı. Insider muhabiri Anneta Konstantinides, mor rengin Cumhuriyet kırmızısı ile Demokrat mavisini birleştiren bir işaret olarak görüldüğünü söyledi. Moda danışmanı Lauren Rothman ise, BBC'ye Harris'in mor giysisinin aynı zamanda, süfrajet hareketine (kadınlara eşit oy hakkı hareketi) bir gönderme olduğunu söyledi. Hareketin ana renklerinden birinin mor olduğu biliniyor.

Harris'in taktığı inci kolyenin ise ilk Afrika kökenli Yunan harfli kardeşlik olan Alpha Kappa Alpha’daki (AKA) kız kardeşlerine selam olduğu tahminleri yapıldı. AKA, 15 Ocak 1908'de Howard'da kurulan ülkenin ilk siyah kız birliğiydi. Kamala Harris de Howard Üniversitesi mezunu. 

Alpha Kappa Alpha kardeşliği de sosyal medyada bir paylaşım yaparak, 20 Ocak 2021’yi “Kamala D. Harris Günü” ilan ettiklerini ve bunu kutlamak için pembe tonlarda giyinip, incilerini takmalarını söylüyordu. İnciler, kardeşliğin bir sembolü. Kız öğrenci birliğinin kurucularından “yirmi inci” olarak bahsediliyor. Yeni üyelere de inci ile süslenmiş bir rozet veriliyor. 

İddia Snopes tarafından da incelenerek yalanlandı. 

GENEL