Sınır dışı olan Nazi gardiyanı ülkesinde yargılanmayı bekliyor

Sınır dışı olan Nazi gardiyanı ülkesinde yargılanmayı bekliyor

Amerika Birleşik Devletleri, Alman vatandaşı olan Friedrich Karl Berger'i sınır dışı etti.

Alman  Friedrich Karl Berger,95 yaşında Amerika Birleşik Devletleri tarafından sınır dışı edildi. Eski bir Nazi toplama kampında gardiyan olan Berger, Almanya'nın Frankfurt kentinde cinayetten yargılanmayı bekliyor.

 

1945 yılında Neuengamme toplama kampına gardiyan olarak görev yapmak için Almanya'ya gönderildiğini ,ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Dairesi tarafından açıklandı. Alman yetkililer Berger'in Frankfurt'a geldiğini ve sorgulanmak üzere Hesse eyaleti müfettişlerine teslim edildiğini açıklarken ,Amerika Birleşik Devleti tarafından bu dava araştırıldı. Berger'in Şubat ayında Tennessee mahkemesi tarafından sınır dışı edilmesine karar verilmişti. 

Nazi gardiyanı itiraf etti.!

Bir yan kampta savaşın sonuna doğru birkaç hafta gardiyan olarak görev yaptığını, ABD makamlarına itiraf edip görev sürecinde herhangi bir taciz veya cinayet gözlemlemediğini açıkladı.70 mahkumun ölümüyle sonuçlanan kampın zorunlu tahliyesi sırasında mahkumlara eşlik eden Berger, ülkesine döndükten sonra Alman polisi tarafından savcılara sorgulanması istendi. Berger, cinayetten yargılanabileceği belirtilirken ayrıca Amerika Birleşik Devletinde 1959 yılından beri yaşıyor.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

3. Sayfa