'Siyasette Kadın' Araştırması: Hangi Parti ne kadar kadın aday istiyor?

'Siyasette Kadın' Araştırması: Hangi Parti ne kadar kadın aday istiyor?

Ben Seçerim Derneği’nin KONDA Araştırma ve Danışmanlık A.Ş’ye yaptırdığı “Türkiye’de Kadın Siyasetçilerin Durumu ve Beklentiler Araştırması”ndan çarpıcı sonuçlar çıktı.

Ömer ŞAHİN / Ankara

Dernek Genel Direktörü Nilden Bayazıt, 9-10 Nisan tarihlerinde 31 ilin 80 İlçesi ve 126 mahallesinde 2258 kişiyle yüz yüze görüşülerek kapsamlı bir araştırma yapıldığını söyledi.

“Ben Seçerim” derneğinin siyasi parti yöneticilerine de sunduğu “Siyasette Kadın” araştırmasından çıkan bazı sonuçlar şöyle:

-Kadınların yüzde 82’si kadınların karar verici kademelerde daha fazla yer alması gerektiğini düşünüyor. Bu oran erkeklerde yüzde 65

1-82.png

- Kadınların yüzde 71’i, erkeklerin yüzde 54’ü, toplumun da yüzde 62’si kadın siyasetçi artarsa Türkiye’nin gelişeceğini düşünüyor.

2-62.png

- Toplumun yüzde 73’ü ailesinden bir kadının siyasete girmesini destekleyeceğini söylüyor.

3-73.png

- Toplumun yüzde 61’i partilerde kota uygulamasının mecburi olmasını istiyor.

4-61.png

- Parti liderliğinde eş başkanlık modelini erkeklerin yüzde 50’si, kadınların yüzde 61’i destekliyor.

5-50.png

- Toplumun yüzde 40’ı hiçbir partiyi kadın-erkek eşitliği konusunda başarılı bulmuyor. Bu konuda yüzde 20 AK Parti’yi, yüzde 16 CHP’yi, yüzde 11 İyi Parti’yi, yüzde 8 de HDP’yi başarılı buluyor.

7-61.png

- Kadınların siyasette daha fazla rol alması için kadın adaylara öncelik verilmesini düşünenlerin oranı kadınlarda yüzde 44, erkeklerde yüzde 37. Kadınların siyasete girmesine gerek olmadığını düşünenlerin oranı yüzde 6.

7-44.png

- CHP, HDP ve İYİ Parti seçmeninin yüzde 80’den fazlası siyasette daha fazla kadın olması gerektiğini düşünüyor.
AK Parti seçmeni erkeklerin yüzde 65’i, kadınların ise yüzde 45’i daha fazla kadına ihtiyaç olmadığını söylüyor.
MHP seçmeninde ise erkeklerin yüzde 69’u siyasette daha fazla kadına gerek görmezken kadınların yüzde 80’i bunu gerekli görüyor.

8-80.png

- Partilerinde kadın adayın daha fazla olmasını isteyen partiler sıralamasında MHP birinci, İYİ Parti ikinci sırada. AK Parti seçmeninin yüzde 34’ü kotanın mecburi olmasını doğru bulmuyor. Yüzde 30 ise erkek siyasetçinin daha çok olmasını istiyor.

9-mhp.png

Önceki ve Sonraki Haberler
Kadın