'Siyasi mizahı korku bitirdi'

'Siyasi mizahı korku bitirdi'

Tuluhan Tekelioğlu'nun TELE1 ekranlarında hazırlayıp sunduğu Hayatın Rengi programında bu hafta, sanat ve sanat yönelik baskılar da masaya yatırıldı....

Tuluhan Tekelioğlu'nun TELE1 ekranlarında hazırlayıp sunduğu Hayatın Rengi programında bu hafta, sanat ve sanat yönelik baskılar da masaya yatırıldı.

Programın konukları caz piyanisti ve besteci Kerem Görsev ile yönetmen, senarist ve karikatürist Gani Müjde, sanata yönelik baskı ve sansür hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

'KANUNLAR YORUMA AÇIK HALE GELDİ'

Türkiye'de siyasi mizahın korku nedeniyle bittiğini belirten Gani Müjde, "Siyasi mizah korku nedeniyle tercih edilmiyor. Çok fazla dava açılıyor. Eskiden de açılırdı, ama bu yoğunlukta değildi ve kanunlar da bu kadar yoruma açık değildi" diye konuştu.

'MÜZİĞİMİ MADDEYE SATMADIM'

İnandığını yapan bütün sanatçıların muhalif olduğunu vurgulayan Kerem Görsev ise, "Bana bugüne kadar hiç kimse istemediğim bir yerde çalıdıramadı, istemediğim bir müziği de para karşılığında yaptırmadı. Ben kendi müziğimi hiçbir zaman bir maddeye satmadım" ifadelerini kullandı.