Snapchat Donald Trump’ın hesabını askıya alıyor

Snapchat Donald Trump’ın hesabını askıya alıyor

Snapchat ve YouTube, Washington DC’nin 6 Ocak 2021’deki olaylarından sonra Donald Trump’ın hesaplarını askıya alan platformlar arasına eklendi.

Axios’a göre Snapchat, politikaları ihlal ettiği konusunda uyarıldıktan sonra Başkan’ın içeriğini defalarca kaldırdı. Süresiz askıya alma “sadece Snapchat’teki eylemlerle değil, Trump’ın diğer platformlarda şiddeti kışkırtma kayıtları tarafından da tetiklendi.” Öte yandan CNN, YouTube’un platformun politikaları uyarınca bir önce uyardığı ve ardından bir haftalık askıya alma işlemi gerçekleştirdiğini duyurdu. Video platformu ayrıca, politikayı ihlal ettiği gerekçesiyle Beyaz Saray’ın kanalından içerik de sildi, ancak bunların hepsi henüz uyarı anlamındaydı.

Snapchat ve YouTube da Donald Trump’ın hesabını askıya alıyor

Google’a ait olan YouTube’un bir sözcüsü, grev sistemine uygun basit bir prosedür izlendiğini ve video ile canlı yayın yüklemelerinin kısa süreliğine askıya alındığını bildirdi. Ancak askıya alma durumunun uzatılabileceğini de ekledi. Ayrıca, fazladan bir adım olarak Trump’ın kanalındaki videoların altındaki yorumlar da devre dışı bırakılacak.

YouTube politikaları şu anda ikinci bir uyarının iki haftalık bir askıya alma anlamına geldiğini ve üçüncü bir uyarının ise kalıcı bir yasaklama ile sonuçlandığını belirtiyor. Snapchat’e geri dönersek, bu askıya alma durumu Donald Trump açısından ilk değil. Haziran ayında da kullanıcılar Arama seçeneğinde Trump’ın hesabını aramadan bulamıyorlardı. Keşfet’te Trump’a yasaklama getirilmişti.

Snapchat ve YouTube da Donald Trump’ın hesabını askıya alıyor

Facebook, Twitter ve TikTok daha önce Donald Trump’ı yasaklayanlar arasında. Instagram profili ise şimdilik aktif duruyor. Ancak platformda geçen haftaki ABD Kongre Binası kuşatmasından bu yana yeni bir gönderi olmadı.

HTC Desire 21 Pro 5G tanıtıldı! İşte özellikleri

Bilim Teknoloji