''Sokağa çıkma yasağı’ raporu: 118 çocuk yaşamını yitirdi, 114 cinsel istismar yaşandı

''Sokağa çıkma yasağı’ raporu: 118 çocuk yaşamını yitirdi, 114 cinsel istismar yaşandı

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Çocuk Hakları Komisyonu, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi 2016 Yılı Çocuk Haklarına Yönelik İhlaller Raporu''nu açıkladı.İHD’nin raporuna göre 2016 yılı içerisinde...

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Çocuk Hakları Komisyonu, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi 2016 Yılı Çocuk Haklarına Yönelik İhlaller Raporu''nu açıkladı.

İHD’nin raporuna göre 2016 yılı içerisinde çocuklara yönelik hak ihlalleri sonucunda 118 çocuk yaşamın yitirdi, 75 çocuk yaralandı. Yıl içerisinde “sokağa çıkma yasakları'' sırasında ve ev baskınlarında 150 çocuk gözaltına alındı, bunlardan 40’ı tutuklanarak cezaevine konuldu. Yıl içerisinde 114 çocuk ise cinsel istismara maruz kaldı.

''ÇOCUKLAR HER SÜREÇTE HEDEF’

Gazete Yolculuk’ta yer alan habere göre; İHD Diyarbakır Şubesi Çocuk Hakları komisyonu Üyesi Av. Avukat Ercan Yılmaz: “Çocuklar, doğrudan hedef gözetilerek öldürüldüler, tutuklandılar, özgürlüklerinden mahrum bırakıldılar. Kapatıldıkları yerlerde şiddete ve işkenceye maruz kaldılar. Birçoğu ifade ve örgütlenme özgürlüklerini kullanırken, polis şiddeti sebebiyle yaralandı ve hayatını kaybetti'' diye konuştu. Hazırlanan raporda 2016 yılında çocuklara yönelik hak ihlallerinin ciddi artış gösterdiğinin altını çizen Yılmaz, raporda dikkat çeken noktanın çocukların yargısız infaz, gözaltında ve gözaltı yerleri dışında işkence ve kötü muameleye uğraması olduğunu söyledi.

41 ÇOCUK ÖLDÜRÜLDÜ

Raporu göre, silah kullanma yetkisinin ihlali ve “dur'' ihtarı nedeniyle, asker ya da polisler tarafından 5 çocuk hayatını kaybetti, 6 çocuk ise yaralandı. Bölgede yaşanan çatışmalı ortamlarda 22 çocuk yaşamını yitirdi, 12 çocuk ise yaralandı veya fiziksel tahribat ile yaşamını sürdürmek zorunda kaldı. Ülkede gerçekleştirilen bombalı saldırılar sonucunda 41 çocuk yaşamını yitirdi, 3 çocuk ise yaralı olarak kurtuldu.

Raporun devamında toplumsal olaylar ve ev baskınları sonucu, yıl içerisinde 150 çocuk gözaltına alındı, bunlardan 40’ı tutuklandı. Raporda dikkat çeken bir diğer nokta, bölge kentlerinde ilan edilen “sokağa çıkma yasakları'' sırasında gözaltına alınan çocuklara yönelik işkence ve kötü muamele uygulamalarında, 6 çocuk gözaltında işkenceye maruz kalırken, yine en az 6 çocuk ise gözaltı yerleri dışında veya sokakta şiddete uğradı.

114 ÇOCUK CİNSEL İSTİSMARA UĞRADI

Raporda, çocuklara yönelik cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinde, işkence ve kötü muamele, sağlık sorunları, sosyal etkinliklerden mahrum bırakılma, psikolog desteğinden yoksun bırakılma gibi pek çok ihlalin yaşandığı görüldüğü kaydedildi. Yaşanan ihlaller sonucunda cezaevlerinde 2 çocuk hayatını kaybetti. Yıl içerisinde aile içi şiddete maruz kalan 10 çocuk yaşamını yitirirken, 2’si yaralandı ve 114 çocuk istismara maruz kaldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.