Son anket: Cumhur İttifakı yükselişe geçti

Son anket: Cumhur İttifakı yükselişe geçti

Toplumsal Etki Araştırmaları Merkezi’nin son anketine göre Cumhur İttifakı ocak ayında güç kazandı.

Toplumsal Etki Araştırmaları Merkezi’nin son anketine göre Cumhur İttifakı ocak ayında güç kazandı. Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kayseri, Samsun, Trabzon ve Van’da 1594 kişiyle yüz yüze yapılan araştırmaya göre; AK Parti kasım ayına göre oy oranını yüzde 4,3 artırdı. Kararsızların bir kısmının AK Parti’ye dönmesiyle birlikte, CHP’nin oy oranında da yüzde 1,8’lik bir azalma yaşandı.

Kararsızlar dağıtıldığında Cumhur İttifakının oy oranı yüzde 45.8, Millet İttifakı ise yüzde 38.4 olarak saptandı.

Oranlar şöyle:

  • AK Parti yüzde 38.2
  • CHP yüzde 26.4
  • İYİ Parti yüzde 12
  • HDP yüzde 11.8
  • MHP yüzde 7.6
  • Diğer partileri toplam 4.1

Yapılan açıklamada, "Uzun zamandır düşme eğiliminde olan Cumhur ittifakı oylarında kısa zamanda gerçekleşen toparlanma, ittifaktan uzaklaşma eğilimdeki seçmenlerin geri dönüş potansiyeline işaret ediyor" ifadelerine yer verildi.

Erdoğan’a destek hâlâ düşük

Ankette Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a desteğin artmasına rağmen hâlâ düşük olduğu da dikkatlerden kaçmadı. Erdoğan’a destek yüzde 37.9’da kalırken, Erdoğan’ın rakibine destek yüzde 45.2 oldu. Ankete katılanların yüzde 16.9’u ise kararsız olduğunu söyledi. Kararsızlar dağıtılınca Erdoğan’ın oyunun yüzde 45.6 ile Cumhur İttifakının oy oranına denk olduğu görüldü. Kasım ayı araştırmasında Erdoğan’a destek yüzde 35.4, rakibine destek ise yüzde 50.5 olarak belirlenmişti.

Anketi yapan Etki Araştırma şu açıklamalarda bulundu:

Kasım ayına göre: Erdoğan’a destekteki artışa kararsızlardaki artış da eşlik edince, muhalefetin adayına destek 5 puanın üzerinde gerilemiş. Muhalefete yönelik 2021’in ikinci yarısında giderek yükselen ilgi kısmen azalmış görünüyor.

Erdoğan geçer not alamadı

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı görevini ne kadar iyi yapabildiğine dair seçmenin 10 üzerinden yaptığı değerlendirmede, Kasım ayında ilk kez 5’in altına düştüğünü ve geçer not alamadığını gözlemlemiştik. Seçmenin Erdoğan’a notu, toparlanmaya rağmen halen 5’in altında.

Kasım’da Erdoğan’ın seçimi kaybedeceğini düşünenler ilk kez %50’inin üzerinde idi. Ocak’ta Erdoğan kazanır diyenler yeniden % 50’nin üzerine çıkmış durumda.

Seçmen 'ekonomi kötü' diyor

Seçmenlerin büyük çoğunluğu ekonominin kötüye gittiği ve geçmişe göre daha kötü olduğu kanaatinde. Kasım ayında bu oran %75.5’i bulmuştu. Ocak ayında az da olsa bir değişim olmakla birlikte halen büyük çoğunluk ekonomik gidişatın kötü olduğunu düşünüyor: %68.6.

TÜİK, Cumhur İttifakı seçmenine de inandırıcı gelmedi

Seçmenler TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranına inanmıyor. Seçmenlerin sadece %18.5’i açıklanan oranın doğru olduğuna ikna olmuş. Seçmenlerin tahminlerine göre 2021 enflasyon oranı: %57.7. Bu oran AK Partili seçmenlere göre %54.2, MHP’lilere göre %49.3.

Erdoğan ve Cumhur İttifakına verilen destekteki artış Aralık ayında açıklanan ekonomik önlemlerin Cumhur İttifakı seçmeninde büyük beklenti yaratması ile ilgili olup, kalıcı olmayabilir. Alınan önlemler enflasyonu düşürmezse bugün kaydedilen artış geçici olabilir.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika