Son anketlerden sonra ‘panik havası’ iddiası! ‘Milletvekilleri Erdoğan’la görüşmeye çalışıyor’

Son anketlerden sonra ‘panik havası’ iddiası! ‘Milletvekilleri Erdoğan’la görüşmeye çalışıyor’

Korkusuz yazarı Barış Yarkadaş, AK Partili vekillerin yaşananları aktarmak için Erdoğan'dan randevu talep ettiğini yazdı

Gazeteci Barış Yarkadaş, kamuoyu araştırması yapan şirketlerinin çok büyük bölümünün AKP’yi yüzde 30 bandının altında göstermeye başladığını ve bunun parti içindeki huzursuzluğu arttırdığını yazdı.

AKP'li bir ismin anket sonuçlarını beğenmediği ORC’yi "uyardığını" hatırlatan Yarkadaş, "Diyelim ki; ORC’yi susturmayı başardılar. Peki Aksoy Araştırma, Konda, Türkiye Raporu, Yöneylem, Gezici, Motto ve Konsensus’u ne yapacaklar?” diye sordu ve Yöneylem’in Eylül ayı araştırmasında AKP’nin yüzde 26 – 27 bandında olduğunu, seçmendeki “Seçimi Millet İttifakı kazanır" inancının da yüzde 53.2 olduğunu hatırlattı.

"AKP – Milliyetçi Hareket Partisi – Vatan Partisi ve BBP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı gemisinin artık su almaya başladığı açıkça görülüyor. Bu da özellikle parti içinde büyük bir huzursuzluğa yol açıyor. Çünkü; iktidardan düşmek, hem yargı önünde hesap verilecek günlerin yaklaşması, hem de ballı börekli rantların kesilmesi anlamına geliyor. İşte bu yüzden, herkes suçu birbirine atmaya başlıyor" diyen Yarkadaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun "3600 ek gösterge" çıkışı ve KHK hukuksuzluğuna uğrayanlara cesaretle sahip çıkmasının, AKP’nin ezberini bozduğunu, milletvekillerinin, yaşanan bu ve benzeri durumları aktarmak için, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu talep ettiğini yazdı..

Pösteki, geçen günlerde DW Türkçe’den Nevşin Mengü'ye konuk olmuş ve “Erdoğan herhangi bir nedenle 2023 seçimleri için aday olmazsa kim olur?” sorusunu yanıtlamıştı. Pösteki’nin AK Parti kulislerini işaret ederek Hulusi Akar’ın ismini dile getirmesinin ardından Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Cihannüma Derneği Genel Başkanı ve GENAR'ın sahibi Mustafa Şen'in başında olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi AR-GE ve Eğitim Başkanlığı'dan bir açıklama gelmişti. Yapılan açıklamada sosyal medyadan şu ifadeleri kullanmıştı:

“AK Parti olarak ORC isimli şirkete yaptırdığımız hiçbir araştırma yoktur. AK Parti olarak, bilimsel yeterlilik seviyesinde ve bilimsel etik ilkeler çerçevesinde görmediğimiz kurumlarla çalışmamak prensibimizdir.”

Mustafa Şen AKP Genel Başkan Yardımcısı AR-GE ve Eğitim Başkanlığı'na getirilmeden önce uzun yıllar GENAR Araştırma Merkezi Genel Müdürlüğü görevini yaptı. Şen anket şirketini yönetirken AK Parti adına anket çalışmaları yürütüyordu. 2018 yılında CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulunan Şen, “Fazla iddialı gibi gelse de politik uzay zaman bükülmüştür Tayyip Erdoğan tarafından. 24 Haziran 4 Mayıs'a getirilmiştir ve bugün itibarıyla seçim bitmiştir” 

GENEL