"Sorumluları hesap vermeli"

Tutuklu iş insanı Osman Kavala, geçtiğimiz hafta Anadolu Ajansı tarafından servis edilen, adı ve fotoğrafını ünlü FETÖ'cüler arasında sıralayan habere tepki gösterdi. Kavala yazılı açıklamasında yayın sorumlularının hesap vermesi gerektiğini bildirdi.

 

Gezi davasında tutuklu yargılanırken davanın beraatle sonuçlanması üzerine tahliyesine karar verilen ancak aynı gece casusluk suçundan tutuklanarak serbest bırakılmayan iş insanı Osman Kavala, AA’nın yaptığı asılsız haber nedeniyle sorumluların hesap vermesini istedi.

"YAKIŞIKSIZ VE HAYRET VERİCİ"

Cezaevinden yazılı bir açıklama yapan Osman Kavala, ‘’Anadolu Ajansı tarafından 14 temmuz 2020 tarihinde “FETÖ'ün ünlü isimleri hesap verdi” başlığıyla bir liste yayınlaması ve burada benim adımında yer alması son derece yakışıksız ve hayret verici’’ dedi. Üç ayrı suçlamadan dört kez tutuklandığını belirten kavala açıklamasında ‘’ancak, bu suçlamalarda dahi fetö üyesi ya da destekçisi olduğuma dair bir iddia öne sürülmedi. Buna karşılık, beraatle sonuçlanan Gezi Davası'nın iddianamesinde benimle ilgili suçlamaların FETÖ üyeliğiyle suçlanan emniyet ve yargı mensupları tarafından kurgulandığı, onlar tarafından yapılan hukuksuz dinlemelere dayandığı mahkeme belgelerinde ortaya çıktı, mahkeme kararı bu durumu teyit etti’’ ifadesini kullandı. Osman Kavala, hakkında çıkan asılsız haberlerden dolayı yayın sorumlularının hesap vermesi gerektiğini kaydetti. Anadolu Ajansı yayınladığı grafikli haberinde ‘’FETÖ’nün ünlü isimleri de hesap verdi’’ başlığı ile Osman Kavala’nın da adı ve fotoğrafını kullanmıştı.

Osman kavala 18 ekim 2017’de gezi davası kapsamında gözaltına alınmış ve 1 kasım’da da tutuklanmıştı. Gezi davasının beraatle sonuçlanması üzerine iş insanı kavala serbest bırakılmadan bu kez casusluk suçundan tutuklanarak serbest kalmasının önüne geçilmişti.  

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika