Sosyal medya sansürüne ilişkin yasa 'jet hızıyla' kabul edildi

Sosyal medya sansürüne ilişkin yasa 'jet hızıyla' kabul edildi

Hayvan hakları yasasını 18 yıldır bitiremeyen AKP, Sosyal medya sansürünü Jet hızıyla adalet komisyonunda geçirdi.

Hayvan hakları yasasını 18 yıldır bitiremeyen AKP, Sosyal medya sansürünü Jet hızıyla adalet komisyonunda geçirdi. Sosyal medyaya ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifi, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi.

Teklifle, sosyal ağ sağlayıcıları tanımlanıyor. Bir milyondan fazla izlene ağ sağlayıcılarına temsilci belirleme yükümlülüğü getiriliyor. Bir kişi mahkemeye gitmeden, kişilik haklarıyla ilgili bir ihlal düşünüyorsa bir başvuru mekanizması oluşturuluyor. Başvuruya 48 saat içinde cevap vermesi isteniyor. Temsilci bulundurma yükümlülüğüne uyulmadığı takdirde beş aşamalı bir ceza öngörülüyor.

 

PARA CEZASI VE REKLAM YASAĞI

İlk aşamada 10 milyon TL idari para cezası öngörülüyor. verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde yükümlülük yerine getirilmezse 30 milyon TL idari para cezası verilecek. İkinci kez verilen idari para cezasından otuz gün içinde yükümlülük yerine getirilmezse yeni reklam vermesi yasaklanacak. Devamında bunlar yerine getirilmezse Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak ve hakime başvurması halinde birinci aşamada yüzde 50 bant daraltma, yerine getirmezse yüzde 90 bant daraltma cezası verebilir. Bant daraltma kararı verirse erişim sağlayıcıları da 4 saat içinde bu kararı yerine getirirler.

AKP sosyal medya düzenlemesinin ayrıntılarını paylaştı! İşte 5 aşamalı yaptırım süreci

İÇERİK ÇIKARMA VE ENGELLEME

Kullanıcıların kişilik haklarının ihlali durumunda 48 saat içinde bir cevap gelmezse o sosyal ağ merkezine 5 milyon TL bir ceza kesilecek. Bu yerine getirilmezse 10 milyon idari ceza uygulanacak. Teklif ile içerik çıkarma ve/veya içeriğin engellenmesi cezası verilebilecek.

İlgili Haberler
Etiketler :