Sözcü yazarı Çiğdem Toker: Dövizli elektrik alım garantisi sürdükçe

Sözcü yazarı Çiğdem Toker: Dövizli elektrik alım garantisi sürdükçe

"Sonuç olarak elektriğin üretim tarafına, YEKDEM adıyla Erdoğan imzası ve Adalet ve Kalkınma Partisi yasalarıyla döviz bazlı milyarlarca dolarlık alım garantisi verilmiş durumda''

Gazeteci Çiğdem Toker, elektrik faturalarındaki yüksek artışın, elektrik üretim şirketlerine verilen döviz garantisinden kaynaklandığını yazdı. Toker, "Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) tesilerine her yıl döviz üzerinden milyarlarca TL akıyor, daha uzun yıllar akacak. (Evet, döviz bazlı destek ödemelerinde geçen sene ortasında TL'ye geçildi ancak önceki yıllarda verilmiş döviz bazlı destek taahhütleri sürüyor.)" ifadelerini kullandı.

Toker, 18 Eylül 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi GElenel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de çıkan karara göre bu desteklerin 2030'a kadar uzatıldığını belirtti.

Toker, "Sonuç olarak elektriğin üretim tarafına, YEKDEM adıyla Erdoğan imzası ve Adalet ve Kalkınma Partisi yasalarıyla  döviz bazlı milyarlarca dolarlık alım garantisi verilmiş durumda. Özel şirketlerden dolarla çok pahalı satın alınan elektriğin de vatandaşın faturasına yansımaması imkansız" diye ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi