SpaceX Starship infilak etti

SpaceX Starship infilak etti

Texas’ta inşaa edilen ve kocaman bir apartman boyutlarında olan SpaceX Starship uzay gemisi, yapılan motor testini yine geçemedi ve infilak etti.

Texas’ta inşaa edilen ve kocaman bir apartman boyutlarında olan SpaceX Starship uzay gemisi, yapılan motor testini yine geçemedi ve infilak etti.

Musk’ın uzay gemisi şirketi, bugüne kadar 4 tane Starship prototipi inşaa etti. Ancak uzay gemilerinin hepsi, çeşitli testlere yenik düştü ve parçalandı, patları, havaya uçtu… Bir diğer deyişle, Ay’a ve Mars’a ağır yükler ve insan taşıması için planlanan, yıllarca sürebilecek uzay uçuşları için hazırlanan Starship, testleri geçemiyor.

NASA, şimdiden beşinci prototipin üretimine devam edildiğini, testlerin beşinci uzay gemisi üzerinde devam edeceğini duyurdu. Bu sırada NASA ve SpaceX ekipleri, motorun patlamasına neden olan hatayı soruşturmaya başladılar.

Starship

Bu hataların nedeni bulunmadan, düzeltilmeden ve düzgün testler yapılmadan Starship yerden havalanamayacak. Bir diğer deyişle, Musk’ın 2023-2025 arasında Mars’a insan gönderme hayalleri birkaç yıl daha ertelenebilir.

Starship’in patlamasına neden olan motor testinin görüntülerini aşağıda izleyebilirsiniz.

Bugüne kadar yapılan en büyük uzay gemisi olan Starship dünyanın yer çekiminden kurtulmak için çok güçlü motorlara ihtiyaç duyuyor.

Elon Musk ayrıca, Starship gibi, geniş taşıma kapasitesine sahip ve tekrar tekrar kalkış iniş yapan uzay gemileri ile dünyanın uzak şehirleri arasında, bir iki saatlik yolculuklarla insan ve yük taşımayı planlıyor. Dolayısıyla, Starship uzay gemisine insanlık tarihinde bir dönüm noktası olarak bakılıyor. Tabi testleri geçip de uçmayı başarabilirse…

Musk’ın geliştirme maliyetlerini ve şirketin giderlerini şimdilik tek müşterisi NASA ödüyor ancak uzay gemisi hayata geçerse Musk bu gemiyle özel şirketlere ve başka ülkelere de hizmet satmaya başlayacak.

Peki sizce Elon Musk, bu dev uzay gemisini kullanıma sokmayı başarabilecek mi?

LG Velvet Haziran ayında Avrupa’ya gelecek!

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bilim Teknoloji