Süleyman Soylu savundu, Danıştay görüntü alma yasağını kaldırdı

Süleyman Soylu savundu, Danıştay görüntü alma yasağını kaldırdı

Danıştay, Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın açtığı davada İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün itirazlarını reddetti. Kamusal alanda polisin ses ve görüntüsünün alınmasını engelleyen genelgenin yürütmesi kesin olarak durduruldu.

Geçtiğimiz mayıs ayında Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş imzalı bir genelge yayımlanmış, genelgede ”Personelimiz görevini ifa ederken bu tür ses ve görüntü alınmasına tevessül edecek davranışlara fırsat vermemeleri, eylemin veya durumun niteliğine göre kayıt yapan kişileri engellemeleri, kanuni şartları oluştuğunda adli işlem yapmaları gerektiği konusunda tüm personelin bilgilendirilmesini önemli rica ederim” ifadeleri kullanılmıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da ‘Anayasa’ya aykırılık yok’ diyerek genelgeyi savunmuştu.

DANIŞTAY’DAN DURDURMA KARARI

Geçtiğimiz kasım ayında ise Danıştay, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) genelgesinin yürütmesini oy birliğiyle durdurmuş; bakanlık karara itiraz etmişti.

TAMAMEN DURDURULDU

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), bugün Danıştay’ın söz konusu karara ilişkin bakanlık itirazını değerlendirdiğini ve genelgenin yürütmesinin durdurulduğunu duyurdu.

TGS yaptığı açıklamada, ”Kamusal alanda polisin ses ve görüntüsünün alınmasını engelleyen genelgenin yürütmesi kesin olarak durduruldu. Danıştay, açtığımız davada İçişleri Bakanlığı ve EGM’nin itirazlarını reddetti. Basın hürdür sansür edilemez” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Yargı