Süleyman Soylu'dan bir ''Anayasa Mahkemesi'' açıklaması daha: ''Çok hoşuma gitti''

Süleyman Soylu'dan bir ''Anayasa Mahkemesi'' açıklaması daha: ''Çok hoşuma gitti''

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan Anayasa Mahkemesi'ni eleştirdiği sözlere yönelik yeni bir açıklama geldi. Soylu, "Geçenlerde Anayasa Mahkemesi'yle ilgili bir söz söyledim. Çok hoşuma gitti.'' dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AYM’nin şehirlerarası yollarda gösteri yürüyüşünü yasaklayan kanunu iptal etmesine ilişkin kararına tepki göstererek, yüksek mahkeme başkanına yönelik, "Madem onayladınız. Polis koruması almadan bisikletinle işe git gel bakalım. Ben arabamla tek başına gitmeye varım sen var mısın?” ifadelerini kullanmıştı. Soylu, o sözleriyle ilgili yeni bir açıklama yaptı. Süleyman Soylu, bir ülkenin cumhurbaşkanı ve bütün kurumlarının sabahtan akşama eleştirilirken, Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararlar için 'eleştirilemez' diye bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi. Soylu, "Geçen gün Anayasa Mahkemesi ile ilgili bir söz söyledim. Çok hoşuma gitti" diyerek, "Kimlerin Anayasa Mahkemesi'ni savunduğunu gördüm. Bu devlete 'katil' diyenler ve Anayasa Mahkemesi tarafından 'siz katil deme hürriyetine sahipsiniz' diyenler, yıllardan beri bu ülkenin değerlerini yermek isteyenler hepsi bir cephe oldular, hepsini Allah bir fotoğrafta göstermek nasip etti" ifadesini kullandı.

ENGİNYURT'TAN SOYLU'YA YANIT

MHP'den ihraç edilen Cemal Enginyurt'tan Soylu'ya cevap geldi. Enginyurt, "Anayasa Mahkemesini savunanlar arasında bende varım. Sayın @suleymansoylu lafın nereye gittiğine dikkat et!"Anayasa Mahkemesini savunanları Devlete katil diyenlerle aynı cephede görmek hoşuma gitti"diyorsun.Katillerle bir olan şerefsizdir.Anayasa Mahkemesine sahip çıkmak şereftir" diye yazdı.

NE OLMUŞTU?

AYM'nin 'Şehirler arası yollarda gösteri ve yürüyüş yapılamaz' hükmünü iptal etmesinin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, "Ana caddelerde, sokaklarda özgürce yürüyüş hakkının ortadan kaldırılmasını onayladınız. Polis koruması almana gerek yok. Bisikletinle işe git gel bakalım. Anayasa Mahkemesi Başkanı'na söylüyorum kendi arabamla tek başına gitmeye ben varım sen var mısın?" ifadelerini kullanmıştı. 

Politika