Suriye ordusu saldırı ihtimaline karşı önlemlerini almaya başladı

Suriye ordusu saldırı ihtimaline karşı önlemlerini almaya başladı

Suriye ordusu, batılı ülkelerin yaptığı Doğu Guta’daki kimyasal saldırı iddialarının ve tehditlerin ardından alarma geçti. Olası bir saldırı ihtimaline karşı önlemler almaya başladılar.

İngiltere’de yayımlanan Financial Times (FT) ve Guardian gazeteleri, Suriye basınına ve ülke içindeki kaynaklardan aldıkları bilgiler doğrultusunda Suriye ordusunun batılı ülkelerin yaptığı Doğu Guta’daki kimyasal saldırı iddialarının ve tehditlerin ardından alarma geçti. Olası bir saldırı ihtimaline karşı önlemler almaya başladılar.

FT’nin Rebecca Collard ve Asser Khattab imzalı haberinde, Suriyeli askerlerin alarmda olduğu ve savaş uçaklarının yeniden konuşlandırıldıkları yazıldı.

Financial Times’a konuşan emekli general Muhammed Abbas Muhammed, Suriye hükümetinin ABD, İngiltere ve Fransa’nın olası bir askeri operasyonuna karşı "gerekli önlemleri aldığını" söyledi.

Muhammed, "Suriye hükümeti tabi ki bunu ciddiye alıyor" dedi.

suriye-ucaklari.jpg

SURİYE’NİN TAKTİKSEL ÖNLEM VE KARARLARI

Londra merkezli, Suriyeli muhaliflere yakın Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye ordusunun kontrol ettiği alanlarda havaalanları ve askeri üsleri boşalttığını duyurmuştu.

Habere göre Suriye hükümeti yanlısı yayın kuruluşu El Masdar da, ordunun jetleri ve helikopterleri Rusya’nın Tarsus’taki deniz üssüne ve Lazkiye’deki hava üssüne taşıdığını bildirdi.

El Masdar Perşembe sabahı, Suriye ve Rusya’ya ait hava araçlarının Akdeniz sınırındaki kıyı eyaletleri üzerinde uçmaya devam ettiğini ve İdlib ve Hama eyaletlerinden havalandıklarını yazdı.

AĞIR SİLAHLARI ASKER YÜZLERCE NOKTAYI KONTROL ALTINA ALMIŞ

Reuters’a konuşan Amerikalı yetkililer de Suriye hava kuvvetlerinin bazı hava araçlarını muhtemel füze saldırılarından korumak için yeniden konuşlandırdığını söylemişti.

Guardian gazetesinin konuştuğu Şam sakinleri de başkentte ordunun olası bir saldırıya karşı hazırlık yaptığını söylediler.

Martin Chulov imzalı haberde, gazeteye konuşan iki kent sakini, askeri konvoyların Perşembe sabahı Şam’ın batısındaki Lübnan sınırına doğru ilerlediklerini söyledi.

Gazetenin başka kaynaklara dayandırdığı bilgiye göre, Suriye hükümetinin müttefiki Hizbullah güçleri de, Şam’ın batısında, olası bir askeri müdahalenin hedefi olabilecek noktalardan uzakta yeniden konuşlandı.

Gazeteye konuşan başka kent sakinleri ise, ağır silahlı askerlerin yüzlerce kontrol noktalarını denetlediklerini söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya