Suruç katliamının 5.yılında: İhmal ve eksiklikler var

Suruç katliamının 5.yılında: İhmal ve eksiklikler var

Suruç'ta IŞİD'in canlı bomba saldırısı sonucu 33 kişinin yaşamını yitirmesinin üzerinden 5 yıl geçti. Suruç İçin Adalet Platformu katliam davasındaki eksik soruşturmayı raporlaştırdı.

Suruç katliamı raporunda, Şanlıurfa'nn Suruç ilçesinde Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu'nun (SGDF) çağrısıyla Kobane'deki çocuklara oyuncak götüren kişilere yönelik canlı bomba saldırısının ardından başlatılan soruşturmadaki ihmaller ve eksikliklere dikkat çekildi.

İHMAL VE EKSİKLİKLER SIRALANDI

Soruşturmanın 18 ay boyunca “gizlilik” kararı altında yürütüldüğü belirtilen rapora göre, aileler ve avukatları, talepleriyle ilgili hiçbir işlem yapılmadığını ancak davanın 18 ay sonra açılması ve gizlilik kararının kaldırılmasıyla öğrendi. Avukatların soruşturmanın genişletilmesi talebi kabul edilmedi. Soruşturmanın ve sonuçlarının kamu denetimine açık olması ve mağdurların sürece ve soruşturmaya katılması gerekliliği ihlal edildi. Tüm bu ihlal gerekçeleriyle yapılan Anayasa Mahkemesi başvurusu reddedildi. İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi’ne yapılan başvuru ise henüz sonuçlanmadı.

‘ANKARA KATLİAMI ÖNLENEBİLİRDİ’

Avukatların başka katliamların yaşanmaması için araştırılmasını istediği hususlarla ilgili de işlem yapılmazken, bu kez 10 Ekim’de Ankara’da canlı bomba saldırısı gerçekleştirildi. Raporda, “Sadece dosyaya tarafımızca sunulan soruşturmanın genişletilmesi dilekçesi yönünden araştırma yapılsaydı dahi Ankara katliamı önlenebilirdi” denildi.

'GÖRMEZDEN GELİNDİ’

Rapora göre, dönemin Cumhurbaşkanı, Başbakanı, İçişleri Bakanı, Milli Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı, Emniyet Genel Müdürü, Şanlıurfa Valisi, Suruç Kaymakamı, Suruç İlçe Emniyet Müdürü, Şanlıurfa Çevik Kuvvet Şube müdürü, Şanlıurfa olay yeri inceleme ve kimlik tespit şube müdürü, MİT müsteşarı ve diğer kamu görevlilerinin soruşturulmasına izin verilmedi. Sadece Suruç İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal hakkında dava açıldı.

Etiketler :