Susurluk JİTEM davasında Mehmet Ağar ve diğer sanıkların beraat kararı bozuldu

Susurluk JİTEM davasında Mehmet Ağar ve diğer sanıkların beraat kararı bozuldu

İstinaf mahkemesi, Susurluk JİTEM davasında eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar'ın da bulunduğu sanıklar hakkında beraat kararlarını bozdu.

Güncelleme: 

İstinaf mahkemesi, aralarında Mehmet Ağar, İbrahim Şahinve Korkut Eken’in olduğu 19 sanığın, 18  faili meçhul cinayetten yeniden yargılanmasına karar verdi. Ağar ve diğer sanıklar yeniden yargılanacak. 5 Nisan’da oy birliği ile alınan karar, bazı avukatlara bugün tebliğ edildi.

 

t24'ten Gökçer Tahincioğlu'nun son dakika haberine göre; organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in iddialarıyla yeniden gündeme gelen Susurluk davasında sıcak bir gelişme yaşandı. İstinaf mahkemesi, Susurluk JİTEM davasında eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar'ın da aralarında bulunduğu tüm sanıklar hakkındaki beraat kararlarını bozdu.

19 kişinin 1990’lı yıllarda zorla kaybedilmesi veya keyfi infaz edilmesine ilişkin 19 kişinin yargılandığı dava sanıklar hakkındaki beraat kararı bozuldu.

Kararda sanık Ayhan Çarkın aşamalardaki beyanlarının dosya kapsamındaki diğer bildirim ve deliller ile teyit edilip edilmediğinin, bu beyanların maddi olay-olaylar ile uyuşup uyuşmadığının karar yerinde tartışılmamasına dikkat çekildi. 

Davanın sanıkları kimlerdi?

Davanın sanıkları arasında ise dönemin İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ile birlikte Eski Özel Harekât Daire Başkanı İbrahim Şahin, Korkut Eken, Ayhan Çarkın gibi 19 isim yer aldı. 

O isimler şöyleydi:

Alper Tekdemir, Ayhan Akça, Ayhan Çarkın, Ayhan Özkan, Abbas Semih Sueri, Ercan Ersoy, İbrahim Şahin, Mehmet Kemal Ağar, Mehmet Korkut Eken, Nurettin Güven, Uğur Şahin, Yusuf Yüksel, Ziya Bandırmalıoğlu, Enver Ulu, Lokman Külünk, Muhsin Korman, Seyfettin Lap.

4d84bffc-d0db-466f-b6b5-9ff952d060a2.png

Kaynak:t24

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem