Suudi Arabistan'da kabine 'revizyon'u: Prens Selman Başbakan oldu

Suudi Arabistan'da kabine 'revizyon'u: Prens Selman Başbakan oldu

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ülkenin başbakanı olarak da görevlendirildi.

Uzmanlar bu adımın, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin ABD’de görülen davada Prens Selman’ın bağlantısına dair sonuç çıkması durumunda dokunulmazlık sağlaması için atıldığını belirtti.

The Guardian’da yer alan habere göre, Suudi Arabistan Kral Selman’ın ülke yasalarında bir istisna yaparak oğlunu başbakan olarak görevlendirdiğini açıkladı. Suudi Arabistan’da bu güne kadar Kral, aynı zamanda başbakan ünvanını taşıyordu. 

Veliaht Prens Selman’ın Suudi Arabistan’da hâli hazırda de facto yönetici olması nedeniyle başbakan olarak atanmasının mevcut güç dinamiğini değiştirmeyeceğini biliniyor. 

Öte yandan kararın zamanlaması, ABD’de Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz’in açtığı dava ile denk gelmesi dikkatleri çekti. ABD Bölge Mahkemesi, Biden yönetiminden Prens Selman’ın ülke liderleri ya da kralların faydalanabildiği bir dokunulmazlıktan faydalanıp faydalanmadığı konusunda yanıt bekliyordu. Mahkeme, kararı 3 Ekim’de alacaktı.

2018 yılında İstanbul Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'a ABD'de dava açmıştı.

Dava dilekçesinde, "Sayın Kaşıkçı'nın gaddarca işkenceye uğraması ve katledilmesi, tüm dünyadaki insanların vicdanını şok etti" ifadesine yer verilmişti.