Suudi Arabistan'da siyasi mahkumlara işkence belgelendi

Suudi Arabistan'da siyasi mahkumlara işkence belgelendi

The Guardian gazetesi, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz için hazırlandığı belirtilen bir raporu yayımladı. Kral'ın Kaşıkçı cinayetinden sonra hazırlanması istediği öne sürülen raporda, siyasi tutuklulara işkence...

The Guardian gazetesi, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz için hazırlandığı belirtilen bir raporu yayımladı. Kral'ın Kaşıkçı cinayetinden sonra hazırlanması istediği öne sürülen raporda, siyasi tutuklulara işkence yapıldığı belgeleniyor.

Suudi Arabistan’ın gözaltındaki siyasi mahkumlara yapılan işkenceye ilişkin resmi raporlar basına sızdırıldı. Guardian gazetesi, mahkumların sağlık durumu konusunda bizzat Kral Selman bin Abdulaziz için hazırlanan raporların ayrıntılarını yazdı. Raporlarda, Suudi Arabistan’daki siyasi mahkumlarda yetersiz beslenme, morluklar ve yanıklar görüldüğü ve bunların işkence sonucu oluştuğu belirtiliyor.

Habere göre, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürüldüğünün ortaya çıkmasının ardından Kral Selman, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın emriyle hapsedilen yaklaşık 200 erkek ve kadın mahkumun gözaltı ve tutuklama kararlarının gözden geçirilmesi emri verdi. Prens Muhammed’in yardımcılarından gelen itirazı reddeden kraliyet mahkemesi, bazı mahkumlar için tıbbi raporlar hazırlanmasını da istedi.

Raporlarda, bu kişilerin maruz kaldığı işkencelerin sonuçlarına ilişkin şu ifadeler yer aldı:

Hasta, sürekli kanlı kusma nedeniyle ciddi kilo kaybı yaşıyor. Ayrıca vücudunun çeşitli bölgelerine dağılmış çok sayıda yara ve morluk var.

Göğsünde ve sırtının altında gözle görülebilir yaralanmalar var.

Acil tedavi ve ileri tetkikler için hasta hücreden uzman kliniğe transfer edilmeli.

Hasta, bacak bölgesinde görülen çok sayıda morluklar nedeniyle yürümekte zorluk çekiyor. Kolunun ön ve sırtının alt bölgesinde çok sayıda yaralanma görülüyor. Kötü beslenme ve ciltte belirgin kuruluk var.

Hastanın vücudunda özellikle de sırt, karın ve uyluk bölgelerinde çok sayıda morluk var. Ayrıca yiyecek yokluğu, yüzde solukluk ve vücuttaki genel zayıflık nedeniyle yetersiz besleniyor gibi görünüyor.

Hasta, her iki bacağındaki yaralar nedeniyle hareket edemiyor, yetersiz beslenme ve sıvı eksikliği nedeniyle vücudunda ciddi zayıflık var.

Hasta, ciddi beslenme yetersizliği ve genel sıvı eksikliği nedeniyle hareket zorluğu çekiyor. Ayrıca vücudun her yerinde çeşitli morluklar ve yaralar var.

AF ÇIKARILABİLİR’

Danışmanlarının Kral Selman’a bütün siyasi mahkumlar için bir af çıkarılması, 2017’den beri hapiste olanlar ile sağlık sorunları olduğu kabul edilen mahkumların serbest bırakılması tavsiyelerinde bulunduğu iddiası da haberde yer aldı. Suudi Arabistan’da mahkeme, perşembe günü insan hakları aktivisti kadın mahkumlar Rukiyye el Muharib, Azize el Yusuf ile İman en Nefcan’ı denetimli olarak serbest bırakmıştı. Kaşıkçı cinayetinin ardından baskı altında olan Suudi Arabistan ve Veliaht Prens Muhammed2in muhalifler ve insan hakları aktivistleri konusundaki tutumu sıkça eleştiriliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya