Taksicilere özlük hakkı geliyor

Taksicilere özlük hakkı geliyor

İBB’nin yeni taksi sisteminde, taksicilerin aylık net kazancı 6 bin 622 lira olacak.

İBB’nin 5 bin yeni taksi teklifinin ardından, son olarak 250’si dolmuşçu ve 750’si de minibüsçü için talep ettiği 1000 yeni taksi plakası talebi de UKOME’den dönmüştü. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun geçtiğimiz günlerde gündeme getirdiği yeni taksi sistemi ise, taksi şoförlerine bazı hakları tanıyor. İBB’nin yeni taksi sisteminde, taksicilerin aylık net kazancı 6 bin 622 lira olacak. Taksicilere yılda 2 maaş performans primi ödenecek ve yılda 2 kez giyim yardımı yapılacak. Taksicilere 1 öğün yemek ücreti ayrıca ödenecek. Haftada 45 saat mesai yapacak olan taksicilerin SGK ödemeleri de bu mesai saatine göre yapılacak. Ayrıca şoförlere düzenli olarak eğitimler verilecek.

Birçok taksici söz konusu sistemi olumlu değerlendirirken, bazıları ise bu yeni sistemin hayata geçirilemeyeceği konusunda endişeli olduğunu ifade etti. Bir şoför ise,

“Bizim için iyi olacaktır. Şimdiye kadar öyle böyle sigortamı ödedim lakin bundan sonra ne yaparım bilmiyorum. Altı bin liraya niye çalışmayayım servisim olacak sosyal haklarım olacak. Ben otuz senedir gece çalışıyorum artık çoluğumu çocuğumu görmek istiyorum” diye konuştu.

 

Yerel Gündem