Taliban, kadın hakimlerin kararlarını yok saydı

Taliban, kadın hakimlerin kararlarını yok saydı

Afganistan’da Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinin ardından ülkedeki 250 kadın hakimin işine son verildi.

Uluslararası basına konuşan kadın hakimler, sürekli ölüm tehdidi aldıklarını ve mahkum ettikleri suçluların kendilerinden intikam almalarından korktuklarını söyledi.

İki küçük kız kardeş, ocakta soğan kızartırken annelerinin dikkatini çekmek için itişip kakışıyor. 6 aylık kız kardeşleriyle birlikte, Afganistan’ın yeni yöneticileri olan Taliban nedeniyle karşı karşıya oldukları tehditten habersiz olan kızların annesi Nebila, rejim tarafından işe geri dönmemeleri emredilen 250 kadın hakimden biri.

Binlerce suçlu serbest bırakıldı

CNN’in haberine göre; Nabila, yalnızca Taliban üyelerinden değil, bir zamanlar hapse attığı adamların da misilleme yapmasından korktuğunu söyledi. İktidara geldiklerinde, Taliban hapishanelerin kapılarını açarak binlerce suçluyu serbest bıraktı.

“İntikam peşine düşerlerse allah korusun”

Nabila, “Artık kendimizi güvende hissetmiyoruz; aynı suçlular benim ve ailemin peşinden geliyor. İntikam peşinde olurlarsa Allah korusun” dedi.

ABD merkezli Uluslararası Kadın Hakimler Birliği’nden (IAWJ) Yargıç Vanessa Ruiz’e göre, Taliban’ın yönetimi devralmasından sonra, onlarca kadın hakim Afganistan’dan kaçtı. Geride kalanlar ise ölüm korkusu nedeniyle saklanıyor.

Afgan hükümeti altında çalışan kadın ve erkek tüm hakimlerin yerini şimdi Taliban tarafından atananlar aldı. Ancak Ruiz, kadın hakimlerin cinsiyetlerinin onları erkeklere daha fazla değer veren bir rejim için belirli hedefler haline getirmesinden korktuklarını söyledi.

Cinsel saldırı, cinayet ve aile içi şiddet davaları

Kadın hakimlerin çoğu, ülkedeki tecavüz, cinayet ve aile içi şiddet de dahil olmak üzere kadınlara yönelik en kötü şiddet davalarında yer aldı. Ruiz, “Onları mahkum eden herhangi bir hakime kızacaklardı, ancak bir kadının resmi yetkilere sahip olması ve bir erkeğin yargılaması düzenle ilgili farklı tepkileri beraberinde getiriyor” diye konuştu.

“Batılı ülkeler yardım etmeli”

Bununla birlikte, IAWJ ve diğer kuruluşlar, kadınlar için güvenli bir çıkış yolu bulmak için yarıştıklarını, ancak çok geç olmadan ABD ve diğer Batılı ülkelerden daha fazla yardıma ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Diğer taraftan, Afganistan’daki kadın hakimler için riskler, Taliban’ın ülkeyi ele geçirmesinden öncesine dayanıyor. Reuters’e göre, ocak ayında Kabil’de iki kadın yüksek mahkeme yargıcı kimliği belirsiz silahlı kişilerce vurularak öldürüldü, ancak Taliban sorumluluğu reddetti.

O zamandan beri Afgan kadınlarına ve eski hükümete bağlı kişilere yönelik tehditler yoğunlaştı.

Geçen hafta, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michele Bachelet, İnsan Hakları Konseyi’ne, ofisinin Taliban’ın kapı kapı dolaşarak belirli hükümet yetkililerini ve ABD ile işbirliği yapmış kişileri aradığına dair “birden fazla iddia” duyduğunu açıkladı. Ayrıca, kadınların “kamusal alandan giderek dışlandığını” ve “çok sayıda profesyonel sektörde” artan kısıtlamalarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

“Ölümle tehdit edildim”

Nabila ise ölüm tehditleri almasının çok uzun sürmediğini belirterek, “Taliban Kabil’e geldikten bir veya iki gün sonra cep telefonumdan arandım ve ölümle tehdit edildim” dedi.

Nabila ardından telefon numarasını değiştirdiğini ve ailesiyle birlikte sürekli taşınmak zorunda kaldığını sözlerine ekledi.

“Annelerinin öldürüldüğünü görmelerini istemiyorum”

Başka bir kadın hakim Bibi ise Taliban Kabil’e girdiğinden beri üç küçük çocuğuyla birlikte saklandığını söyledi. Güvenlik nedeniyle sadece adını kullanan Bibi, “En büyük korkum, çocuklarımın annelerinin öldürüldüğünü görmeleri. Uyuyamıyoruz. Sadece bekliyoruz, normal bir insan gibi yaşamayı bıraktık” diyen Bibii Kabil düştüğü için iş yerinden aceleyle ayrılmak zorunda kaldığını söyledi.

Bibi, “Beni bulmanın, vurmanın, öldürmenin hakları olduğunu düşünüyorlar, korkacak kimseleri yok” dedi.

Öte yandan, hem Nabila hem Bibi ve aileleri, IAWJ dahil olmak üzere çeşitli örgütlerin yardımıyla Afganistan’dan ayrılmaya çalışıyorlar, ancak ilerleme çok yavaş.

Ellerinden geleni yaptıklarını ancak kaynaklarının sınırlı olduğunu söyleyen Ruiz, Batılı ülkeleri daha fazlasını yapmaya çağırdı.

Ruiz, “Hükümetler şu anda Afganistan’da tehlikede olan insanları kabul etme konusunda daha iyi, daha hızlı, açıkçası daha cömert olmalı. Acil bir durumla uğraşırken bürokrasiyi kesmelisiniz. Burada acil bir durumla uğraşıyoruz” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Kadın