Taliban: Kadınlar, erkeklerle aynı sınıfta bulunmamak şartıyla üniversiteye gidebilir

Taliban: Kadınlar, erkeklerle aynı sınıfta bulunmamak şartıyla üniversiteye gidebilir

Taliban, üniversite müfredatının İslama uygun hâle getirileceğini söyledi. Yapılan açıklamada kadınların erkeklerle aynı sınıfta olmamak kaydıyla üniversiteye gidebileceği kaydedildi.

Dünya, kadın haklarını kısıtlayacağı düşünülen aşırılık yanlısı rejimin yeni kurallarını beklerken terör örgütü Taliban'ın 'yüksek öğretim bakanvekili' Afgan kadınların üniversitede öğrenim görmesine izin verileceğini fakat erkeklerle aynı sınıfta bulunamayacaklarını ve erkek öğretmenlerden ders göremeyeceklerini duyurdu.

"İslami değerlere uygun müfredat"

Taliban'ın yüksek öğretim bakan vekili Abdulbaki Hakkani, pazar günü Loya Jirga veya büyük şura olarak bilinen "yaşlılar" toplantısında "Afganistan halkı, kadın erkek karışık bir ortamda bulunmadan güven içinde, Şeriat kanunları ışığında yüksek öğrenimlerine devam edecek" dedi. Hakkani, "İslami, milli ve tarihi değerlerimize uygun, öte yandan başka ülkelerle yarışabilecek makul ve İslami bir müfredat oluşturmak" için ders programlarında da değişiklikler yapılacağını ekledi ve "erkeklerin kız çocuklarına öğretmenlik yapmasına izin verilmeyeceğini" de belirtti.

Dünya