Taliban Sözcüsü: Katar ve Türkiye, Kabil Havalimanı'nın yeniden faaliyete geçmesiyle ilgileniyor

Taliban Sözcüsü: Katar ve Türkiye, Kabil Havalimanı'nın yeniden faaliyete geçmesiyle ilgileniyor

Taliban Sözcüsü Mücahid, İtalya'nın önde gelen gazetelerinden biri olan La Repubblica'ya röportaj verdi. Mücahid, Katar ve Türkiye'nin Kabil Havalimanının yeniden faaliyete geçmesiyle ilgilendiklerini açıkladı.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, İtalya’nın önde gelen yüksek tirajlı La Repubblica gazetesine röportaj verdi. Mücahid verdiği röportajda Kabil Havalimanı'nın yeniden faaliyete geçmesi ve Afganistan'ın "finansal" olarak tekrardan inşası için konuştu. Mücahid'in röportajı, "Taliban olarak İtalya'nın bizi tanımasını istiyoruz" ve "Çin, bizi finanse edecek" başlığı ile yayımlandı.

Taliban Sözcüsü: Çin ana partnerimiz

Söz konusu röportajda Mücahid, Çin ile ilişkileri konusunda, "Pekin, ülkeyi yeniden inşa etmede bize yardım edecek. Bizim ana partnerimiz olacak. Ülkemize yatırım yapma ve yeniden inşa konusunda hazır olması sebebiyle Çin, bizim için temel ve olağanüstü bir fırsatı temsil ediyor." ifadelerini kullandı.

Çin'in "Kuşak Yol" girişimini önemsediklerini dile getiren Mücahid, "Bu proje, antik İpek Yolu'nu yeniden canlandıracak. Ayrıca, Çinliler sayesinde yeniden işletilebilecek bakır madenlerimiz var. Son bir not olarak, Çin, bizim dünya pazarlarına açılışımızı temsil ediyor." yorumunu yaptı.

Mücahid, bölgede ağırlığı olan önemli bir ortak olarak gördükleri Rusya ile de iyi ilişkileri sürdüreceklerini, Moskova'nın kendileriyle beraber uluslararası barışın koşullarını yaratmaya yönelik ara buluculuk yapmaya devam ettiğini aktardı.

Kabil Havalimanı

Kabil Havalimanı'nın ne zaman açılacağına ilişkin soruya ise Zabihullah Mücahid, havalimanında kontrolü ele aldıklarını ancak ciddi ve büyük zararların olduğunu belirterek, "Katar ve Türkiye, havalimanının yeniden faaliyete geçmesiyle ilgileniyorlar. Önümüzdeki üç gün içinde tamamen temizlenmiş olacak ve kısa sürede her şey yeniden inşa edilmiş olacak. Havalimanının eylülde faaliyete geçeceğini umuyorum. İnşallah." yanıtını verdi.

Mücahid, İtalya ile ilişkileri de yeniden bir düzene oturtmak istediklerini ifade ederek, "Ümit ediyoruz ki, ülkeniz bizim İslami hükümetimizi tanır ve bu röportajımız siyasi ve diplomatik ilişkilerimizi kuvvetlendirir. Umarım İtalya, Kabil'deki büyükelçiliğini yeniden açar. Sizin ülkeniz, bizim için çok önemli." değerlendirmesinde bulundu.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki, Kabil Havalimanı'nın açık ve işler halde kalması konusunda Türkiye ve Katar ile çalıştıklarını açıklamıştı.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya