Taliban sözcüsü: Türkiye bizim kardeşimiz. İnanca dayalı pek çok ortak noktamız var

Taliban sözcüsü: Türkiye bizim kardeşimiz. İnanca dayalı pek çok ortak noktamız var

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, TRT Arabi'ye açıklama yaptı. Mücahid, Erdoğan'ın sözlerine yanıt niteliğinde konuştu ve "Türkiye bizim kardeşimiz. İnanca dayalı çok ortak noktamız var" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC’de bayram namazı sonrası Taliban’la ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan, Türkiye ile Taliban’ın inancı arasında ters bir yan olmadığını söyleyerek „Onlarla daha rahat görüşebileceğimizi düşünüyorum“ demişti. Bu sözler tepki topladı.

Erdoğan’ın bu sözlerine Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid TRT Arabi’de yanıt verdi. Mücahid, Türkiye ile iyi ilişkilerde bulunmak istediklerini ifade etti. „Türkiye bizim kardeşimiz“ diyen Taliban sözcüsü, şöyle devam etti:

Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz, Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var. Türkiye'nin geçmişi bırakıp bugüne ve geleceğe dönmesini istiyoruz. Ondan sonra diyalog isteyebiliriz.

İstanbul'da yapılması arzu edilen barış konferansı konusunda, Afganistan'ı ve bölgeyi barışa kavuşturacak her fırsatı değerlendirdiklerini söyleyen Taliban sözcüsü, Kabil havaalanının, diplomatik misyonların ve elçiliklerin güvenliğinin Afganların sorumluluğunda olduğunu, aksi bir tutumu ülkenin içişlerine müdahale olarak değerlendireceklerini kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya