Taliban yetkilisini ekrana çıkaran kadın spiker ülkeden kaçtı

Taliban yetkilisini ekrana çıkaran kadın spiker ülkeden kaçtı

Afganistan’ın kontrolünü ele geçiren Taliban yetkilisini ekrana çıkaran spiker Beheshta Arghand ülkeyi terk etti. Arghand, kendisini güvende hissetmediğini dile getirdi.

2004 yılında Beheshta Arghand isimli Afgan kadın sunucunun programına bir Taliban yetkilisi konuk olmuştu. TOLO News kanalında yayınlanan bu program kısa sürede dünyanın farklı noktalarında manşet olmuş ve Arghand’ı kısa sürede meşhur bir gazeteci haline getirmişti.

Arghand bu röportajdan kısa süre sonra bir Taliban suikast girişiminden sağ kurtulan aktivist Malala Yousafzai ile bir söyleşi yapmıştı. Ancak Arghand, Taliban’ın “ılımlı” mesajlarına rağmen kendisini güvende hissetmedi. CNN International’da yer alan habere göre, sunucu ülkeyi terk etti. CNN ekibine açıklamalarda bulunan Arghand, ‘Ülkeyi terk ettim çünkü milyonlarca insan gibi ben de Taliban’dan korkuyorum’ dedi. Söz konusu mülakat ile ilgili de konuşan sunucu, ‘bunu Afgan kadınlar için yaptım’ dedi.

Yousafzai ile röportaj yaptıktan iki gün sonra Arghand ülkeden ayrılmak için girişimlerde bulundu ve salı günü, birkaç aile üyesiyle birlikte Katar Hava Kuvvetleri’ne ait tahliye uçuşuna bindi. Taliban’ın sözlerini tutması durumunda ülkesine geri dönebileceğini belirten Arghand ‘Taliban söylediklerini uygular ve durum düzelirse ülkeme geri döneceğim ve ülkem için, halkım için çalışacağım’ dedi. TOLO’nun sahibi Saad Mohseni ise ‘Neredeyse tüm tanınmış muhabirlerimiz ve gazetecilerimiz ayrıldı’ dedi.

Ilımlı mesajlar verdiğini söyleyen Taliban, ülkede çok sayıda kişiyi, katletti.

 

Dünya