Tarih verildi: İstanbul’a kar geliyor!

Tarih verildi: İstanbul’a kar geliyor!

Meteoroloji'den yapılan açıklamaya göre, İstanbul cumartesi gece saatlerinden itibaren, 2 gün boyunca şiddetli kar yağışının etkisi altında kalacak. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları Perşembe'den itibaren 15 dereceye kadar düşecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden son dakika gelen haberlere göre İstanbul'a yeni bir kar yağışı olacak. Yapılan tahminlere göre İstanbul'da hava sıcaklıkları önümüzdeki Perşembe gecesinden itibaren 15 dereceye yakın düşecek. Megakentte bu yılın ikinci kar yağışı ise Cumartesi akşamı batı ilçelerinden giriş yapacak. Kar yağışının 14-15 Şubat (Pazar-Pazartesi) günlerinde etkisini arttıracağı tahmin ediliyor. Meteorolojiden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “ Hava sıcaklıklarının Cuma gününe kadar mevsim normallerinin 6-12 derece üzerinde seyredeceği Cuma günü Kuzeybatı kesimlerden başlamak üzere hafta sonu da kuzey, iç ve batı kesimlerde mevsim normallerinin yer yer altına düşeceği tahmin edilmektedir. ”

Çatıları uçuran fırtına

Öte yandan İstanbul’da akşam saatlerinden itibaren etkili olan şiddetli fırtınanın bugün içerisinde şehri terk etmesi bekleniyor. İstanbul’da önümüzdeki 7 günde beklenen hava durumu ise şöyle açıklandı: “Salı Parçalı bulutlu 06-18 derece Çarşamba yağmurlu 4-15 derece Perşembe bulutlu 3-18 derece Cuma yağmurlu 3-15 derece Cumartesi bulutlu 1-7 derece Pazar kar yağışlı 1-3 derece Pazartesi kar yağışlı 1-3 derece”.


Meteorolijieden son haberler

Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara’nın batısı ve Kıyı Ege ile İstanbul, Yalova, Bursa, Kütahya, Uşak, Antalya, Isparta, Zonguldak, Bartın, Artvin, Erzurum ve Ardahan çevrelerinin yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, gece saatlerinde Ege kıyılarında yer yer gök gürültülü sağanak, sabah saatlerinde Erzurum ve Ardahan çevreleri ile Artvin’in yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde doğu kesimlerde pus ve yer yer sis ile birlikte buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda çığ oluşma tehlikesi bulunuyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacağı, yurt genelinde mevsim normallerinin 6-12 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor. Rüzgarın ise genellikle güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Kuzey ve Kıyı Ege ile Orta ve Doğu Karadeniz’de kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle: Ankara: Parçalı bulutlu 18 İstanbul: Parçalı ve yer yer çok bulutlu, gece saatlerinde sağanak yağışlı 17 İzmir: Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı, gece saatlerinde yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı 19 Adana: Parçalı bulutlu 21 Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı 18 Samsun: Parçalı bulutlu 24 Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu 22 Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, ilk saatlerde karla karışık yağmur ve kar yağışlı 7 Diyarbakır: Parçalı ve az bulutlu 17

 

Yaşam