Taşıma maliyeti kilo başına 1 TL’yi geçti

Taşıma maliyeti kilo başına 1 TL’yi geçti

Akaryakıta peş peşe gelen zamlarla benzin ve motorin fiyatları 30 liraya dayandı. Akaryakıt zamlarının etkilediği sektörlerin başında ise taşımacılık geliyor.

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, gıdada taşıma giderlerinin yılın ilk 69 gününde yüzde 111 arttığına işaret ederek, bir ürünün Antalya’dan bedava dahi alınsa İstanbul’a gelmesi için kilo başına 1,16 TL maliyeti olduğuna dikkat çekti. Yalım "Tarladan çıkan bu ürünlere ayrıca; ürün ücreti, komisyoncu ücreti, hal ücreti, KDV ve halden şehir içi nakliye ücreti, satıcı kârı gibi ücretler eklenecektir.” dedi.

"Bir aracın yakıt ücreti yalnızca gidişte 9 bin 17 lira "

Birgün'den Berkay Sağol'un haberine göre Yalım, yaşanan artışı güncel fiyatlarla şu şekilde anlattı:

Mevcut tarih itibari ile Antalya İstanbul arası tarla mesafeleri de dikkate alındığında yaklaşık 800 kilometre yol gidilmektedir. Gidiş ve dönüş olmak üzere bir kamyon bin 600 kilometre yol yapmaktadır. 20 ton sebze taşıma kapasitesine sahip olan, kırkayak diye tabir edilen bir kamyon veya bir TIR 100 kilometrede yaklaşık 40 litre motorin yani; 800 kilometrede 320 litre mazot yakmaktadır. Bir aracın yalnızca gidişteki yakıt ücreti 9 bin 17 TL. Geri dönüşü var, köprü geçişi, Osmangazi Köprüsü geçişi var, şoförün kişisel giderleri, araç bakım eklendiğinde gidiş dönüş için rakam 23 bin 107 TL’ye yükseliyor. Bu da ton başına bin 115 TL, kilo başına da 1,16 TL maliyet çıkarıyor.