Tazminatsız işten atılan 120 işçi muhatap bulamıyor

Tazminatsız işten atılan 120 işçi muhatap bulamıyor

2 aylık ücretleri ödenmeden işten atılan 120 Global Eva Plastik fabrikası işçilerine verilen sözler yine tutulmadı. Daha önce 28 Şubat’ta alacaklarının ödeneceği sözünü alan işçiler, herhangi bir ödeme yapılmayınca...

2 aylık ücretleri ödenmeden işten atılan 120 Global Eva Plastik fabrikası işçilerine verilen sözler yine tutulmadı. Daha önce 28 Şubat’ta alacaklarının ödeneceği sözünü alan işçiler, herhangi bir ödeme yapılmayınca önceki gün gittikleri fabrikada kimseyi bulamadı. Bunun üzerine fabrikaya giren işçiler, içeride bulunan ikinci kalite malları ücretleri karşılığında almak isteyince polis engeliyle karşılaştı.

Evrensel’in haberine göre, kapı önünde bekleyişlerini sürdürdüklerini aktaran Mesut Oğlago, “6 Şubat’ta işten çıkarılmışız haberimiz yok. İŞKUR’a gittiğimizde öğrendik. Üstelik iflas da gösterilmemiş. O yüzden devletten de ücretlerimizi alamıyoruz. Buraya muhatap bulmak için geldik ama kimseye ulaşılamıyoruz. Polis malları almamıza engel oluyor. Biz zaten makineleri almayacağız. Buna hakkımız olmadığını biliyoruz'' diye konuştu.

KIDEM VE İHBAR TAZMİNATLARI ÖDENMEDİ

Kıdem ve ihbar tazminatlarının da verilmediğini söyleyen Oğlago, “5-6 ay önce işten çıkan arkadaşlarımız var. Onlar dahi ücretlerini alabilmiş değil. Ben de ablamda kalıyorum. Onun da 2 çocuğu var. Eniştem iş bulamıyor. Günlük işlere gidiyor. Bankalar beni yakalasa donuma kadar alacak. Banka borçlarım var. Hiçbir bir gelirim yok'' diye yaşadıklarına tepki gösterdi. Fabrikada kaçak çalıştırılan Suriyeli ve Afgan işçilerin daha fazla mağdur edildiğini anlatan Oğlago, “Onları 1,5 yıldır dışı çalıştırılıyorlardı. Onlar şimdi hiçbir hak talep edemiyor'' dedi.

Esenyurt Evren Mahallesi’nde bulunan ve 4 yıldır Türkiye’de çeşitli firmalara ayakkabı tabanı üreten Global Eva fabrikasında işçilere 1 yıldır düzenli ücret ödenmiyordu. Çeşitli zamanlarda üretimi durdurma ve iş yavaşlatma eylemlerinin yapıldığı fabrikada Ocak ayından bu yana üretim yapılmıyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ekonomi