TBMM Genel Kurulu'nda 'ek bütçe' tartışmaları: ''Ek bütçe milletimize, milletimizin refahı için aktarılacak''

TBMM Genel Kurulu'nda 'ek bütçe' tartışmaları: ''Ek bütçe milletimize, milletimizin refahı için aktarılacak''

TBMM Genel Kurulu'nda konuşan AKP Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, makro ekonomik göstergelerde yaşanan gelişmeler nedeniyle devletin gelirlerinde artış meydana geldiğini, bu gelirin ek bütçeyle millete, milletin refahı için aktarılacağını söyledi.

TBMM Genel Kurulunda, gündem dışı konuşmalardan sonra grup başkanvekilleri yerlerinden söz aldı. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ek bütçeye itiraz ederek "Kurtuluş için çare ek bütçe getirmek değildir. Çare ekonominin başındaki ekonomisti, yani Tayyip Erdoğan'ı değiştirmektir" derken Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Tunç, "Artan bu gelir ek bütçe ile yine milletimize, milletimizin refahı için aktarılacak" diye konuştu.

"Çare ekonominin başındaki ekonomisti, yani Tayyip Erdoğan'ı değiştirmektir"

Ek bütçe teklifinin TBMM'ye sunulduğunu anımsatan Özkoç, zenginliği katlayan, yoksulluğu büyüten AK Parti bütçelerinden bir tanesinin daha Meclis'te olduğunu savundu. Özkoç, bütçenin zaten yarı yarıya eridiğini öne sürerek, şöyle konuştu:

"Kur yükselişi sürüyor, enflasyon artmaya devam ediyor, faizler yükseliyor. Ne ilk bütçede ne şimdi önümüze konulan ek bütçede halk yok, istihdamı artıracak bir çıkış yok, devletin borç yükünü azaltabilecek bir seçenek yok. Ne var? Kur korumalı mevduat için 40 milyar liralık ödenek var, borç faizi için 89 milyar lira var, yandaşlara otoyol ve köprüler için dolar üzerinden verdiğimiz garanti ödemeleri için 5,6 milyar lira var.

Yine yandaşlara gidecek şehir hastanesi ödemeleri için 4,3 milyar lira ek ödenek var. Parası olanlar, saraya yakın durabilenler için fırsat kapıları var. Halk için umut yok. Buradan kurtulmamız için, kurtuluş için çare ek bütçe getirmek değildir. Çare ekonominin başındaki ekonomisti, yani Tayyip Erdoğan'ı değiştirmektir."

 

"Artan gelir, milletimizin refahı için aktarılacak"

AKP Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, ek bütçe ile 880 milyar lira harcama, 1 trilyon 80 milyar lira gelir öngörüldüğünü belirterek, "Makro ekonomik göstergelerde yaşanan gelişmeler nedeniyle gelirlerimizde artış meydana gelmiştir. Artan bu gelir ek bütçe ile yine milletimize, milletimizin refahı için aktarılacak. Bu nedenle ek bütçeye ihtiyaç duyulmuştur." dedi.

Tunç, ek yardımlar, sosyal adaleti sağlayıcı tedbirler, üretimi ve yatırımları destekleyici adımlar ve çalışanların mali haklarını destekleyici iyileştirmelerin, ek bütçe sayesinde millet için kullanılabileceğini dile getirdi. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi