TBMM'nin Afgan göçmen raporu: Gelenler seküler yaşam tarzı süren zengin çocukları

TBMM'nin Afgan göçmen raporu: Gelenler seküler yaşam tarzı süren zengin çocukları

TBMM'nin Afgan göçmen raporu: Gelenler sekül... Afganistan üzerinden gelen göç dalgasın sürerken Meclis İnsan Hakları Komisyonu dikkat çekici sonuçları olan raporunu açıkladı.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Göç ve Uyum Alt Komisyonu’nun raporunda, Afganistan’dan Türkiye’ye gelen düzensiz göçmenlerin çoğunluğunun ülkelerinde seküler yaşam tarzı süren, sosyal statüsü yüksek ailelerden oluştuğu belirtildi. Raporda 'İranlı yetkililerin göçmenlere sınırda dur denilse bile sınırı geçin çünkü Türk askeri göçmenlere kurşun sıkmaz' tespiti de yer aldı.

İran üzerinden Türkiye'ye akın eden Afgan göçü devam ederken TBMM İnsan Haklarını İnceleme Göç ve Uyum Alt Komisyonu’nun ‘Türkiye’de Düzensiz Göç ve Düzensiz Göçle Mücadele- Van Örneği Raporu’nu açıkladı.

Van'da 1 Kasım 2021'de yakalanan Afgan uyruklu, tamamı akrabalardan oluşan bir grup düzensiz göçmenle de görüşen TBMM heyeti raporunda, görüştükleri Afganlar arasında polis olup Taliban yönetime geldikten sonra can güvenliği olmadığı için göç ettikleri, kaçakçılar vasıtasıyla Türkiye’ye geldiklerini ve Birleşmiş Milletler yolu ile üçüncü bir ülkeye yerleşmek istediklerini belirttikleri aktardı.


SEKÜLER YAŞAM TARZI SÜRÜYORLAR
Raporda şöyle denildi:

“Şu an Afganistan’dan ülkemize gelen düzensiz göçmenlerin çoğunluğu, Afganistan’da seküler yaşam tarzı süren, sosyal statüsü yüksek ailelerdendir. Bu durum, aslında değişen bir profile işaret etmektedir. Geçmişte daha çok genç yaştaki erkek düzensiz göçmenler gittikleri ülkelerde bir yaşam alanı oluşturduktan sonra ailelerini yanlarına aldırmaya çalışmakta iken, günümüzde insanlar Afganistan’da can güvenlikleri olmadığı için aile olarak yasa dışı yollarla ülkemize giriş yapmaya çalışmaktadır. Bu açıdan, yaratılmaya çalışan, gelenlerin çoğunun genç yaştaki Afgan erkekler olduğu algısı gerçeği yansıtmamaktadır.”


'ŞOK EVLERİ' YIKILINCA ŞEHİRE YERLEŞTİLER
Raporda kaçakçılıkla ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Göçmen kaçakçılarının kullanmış olduğu hücre evleri, 'şok ev' olarak adlandırılmakta ve genelde şehrin kırsal kesimlerinde, tarla, arazi veya benzeri yerlere konuşlandırılan bu metruk binalara üçerli, dörderli ya da beşerli küçük gruplar halinde getirilerek şok evlerde biriktirilen kaçak göçmenler bekletilmektedir. Daha sonraki süreçte tır veya otobüs gibi araçlarla büyük gruplar halinde batı illerine götürülmeye çalışılmaktadır. Şok evlerinin tespit edilerek yıkılmasından sonra, kaçak göçmenler daha çok şehir merkezindeki apartman dairelerine, otellere ve apart otellere yerleştirilmeye başlanmıştır.”


1000 DOLAR İLE KAÇAK UMUT YOLCULUĞU
Raporda, düzensiz göçmenlerin göçmen kaçakçılarının yardımı olmaksızın kendi imkânları ile sınırı geçmesinin mümkün olmadığı ve göçmenlerin çoğunluğunun, Afganistan’ın farklı şehirlerinden, İran üzerinden benzer güzergâhları kullanarak Türkiye sınırlarına ulaşabildiği ve bu yolculuk için kaçakçılara 1000 ile 1500 dolar arasında değiştiği para ödediği açıklandı. Raporda, İran’a 800-1000 kişilik kalabalık gruplar halinde ulaşan düzensiz göçmenlerin, İran’ın Seravan, İranşehr ve Bandar Abbas şehirlerinde, kaçakçılık şebeke üyeleri ile buluşup bu şehirlerden İran içlerine ve Türkiye sınırına doğru ise daha küçük gruplar halinde hareket edildiği bilgisine yer verildi.


'TÜRK ASKERİ GÖÇMENE KURŞUN SIKMAZ'
Raporda; İran, başta Afganistan olmak üzere kaynak ülkelerden gelen düzensiz göçmenleri ve İran’da yaşayan yabancıları, Türkiye’ye doğru yöneltmekte ve hatta bazı İran görevlilerinin zaman zaman zor kullanmak sureti ile sınırı geçmeye zorladıklarının tespit edildiğine yer verildi. Raporda, komisyonun görüştüğü bir güvenlik amirinin, yapılan mülakatlarda İran yetkililerinin düzensiz göçmenlere, “Türkiye güvenlik görevlileri dur deseler bile sınırı geçin çünkü Türk askeri göçmenlere asla kurşun sıkmaz” dediği kaydedildi.

"TBMM'nin Afgan göçmen raporu: Gelenler seküler yaşam tarzı süren zengin çocukları" haberi, 17 Haziran 2022 tarihinde yazılmıştır. 17 Haziran 2022 tarihinde de güncellenmiştir. Türkiye kategorisi altında bulunan TBMM'nin Afgan göçmen raporu: Gelenler seküler yaşam tarzı süren zengin çocukları haberi 2022 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. TBMM'nin Afgan göçmen raporu: Gelenler seküler yaşam tarzı süren zengin çocukları 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Türkiye konusunda 24 Mayıs 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 03:49 Uzmanlar uyardı: Akdeniz diyeti öldürüyor mu?
 2. 03:47 70'li yıllarda bir bilim kurgu yazarı Ballard, ChatGPT’nin gelişini nasıl tahmin etti?
 3. 03:45 Araştırma: Hamam böcekleri nasıl tüm dünyaya yayıldı?
 4. 03:44 Uzmanlar açıkladı: Kıskançlıkla nasıl baş edilir?
 5. 03:42 Dünyadaki bütün saatler nasıl aynı anda çalışıyor?
 6. 03:41 Uzmanlar kripto varlık yasasını değerlendirdi
 7. 03:40 e-Devlet üzerinden kaza tespit tutanağı nasıl oluşturulur?
 8. 03:38 Hamilelikteki stres erkek çocukta IQ düşüklüğüne neden olabilir
 9. 03:36 Dünya bayraklarında neden mor renk yer almıyor?
 10. 03:33 Kıtır kıtır turşu yapmanızı sağlayacak lezzet sırrı!
 11. 03:30 Klozete 1 çorba kaşığı dökmek bakın ne işe yarıyormuş
 12. 03:29 Gebelik zehirlenmesinde önleyici yöntemler hayat kurtarabilir
 13. 03:27 Acısız ve ağrısız bir şekilde nasırı kökünden sökecek yöntem!
 14. 03:25 Yüzdeki istenmeyen tüyleri yok etmek için 9 bitkisel yöntem!
 15. 03:24 Muzun 1 ay süresince sağlam kalmasını sağlayan o tüyo!
 16. 03:22 Salgında düşüşe geçen beyazperde seyircisi sayısı artıyor
 17. 03:20 İskorpitin fiyatı cep yakıyor: Yanına yaklaşmak mümkün değil!
 18. 03:18 Mevduat faizinde gerileme: Düşüş 4,5 puanı gördü
 19. 03:17 Dev AVM iflasın eşiğinde!
 20. 03:14 Su içsem yarıyor diyenler meğer doğru söylüyormuş
Türkiye Haberleri