Telegram İran'da da yasaklandı

Telegram İran'da da yasaklandı

Rus yargısı 13 Nisan'da, Rusya federal bilgi teknolojileri ve kitle iletişim denetleme kurumu Roskomnadzor'un şikayeti üzerine şifre çözümlerini Rus istihbaratıyla paylaşmayan Telegram’ın yasaklanmasına hükmetmişti.Bugün ise,...

Rus yargısı 13 Nisan'da, Rusya federal bilgi teknolojileri ve kitle iletişim denetleme kurumu Roskomnadzor'un şikayeti üzerine şifre çözümlerini Rus istihbaratıyla paylaşmayan Telegram’ın yasaklanmasına hükmetmişti.

Bugün ise, Rusya’nın başkenti Moskova’da binlerce kişi, Telegram’ın yasaklanmasını protesto etti.

Moskova’da bulunan Saharova Caddesi'nde toplanan yaklaşık 10 bin kişi, kullanıcılarının yazışmalarına erişim için gerekli bilgileri Rusya Federal Güvenlik Servisiyle paylaşmadığı gerekçesiyle Telegram’ın yasaklanmasına tepki gösterdi. 

İRAN'DA DA YASAKLANDI
İran devlet televizyonu'nun aktardığı bilgiye göre, İran yargısı ulusal güvenliği tehlikeye soktuğu gerekçesiyle Telegram'ı yasakladı. Uygulamanın ülke çapında 40 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Bir kaç gün önce de üklenin siyasi kurumlarının Telegram kullanması yasaklanmıştı. Ülkede varolan internet sansürü yüzünden, çok sayıda siyasetçinin, gazetecinin ve hatta İran devlet medyası çalışanlarının da Telegram kullandığı biliniyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya