THK eski başkanı: ‘Uçaklar eski’ deniliyorsa, helikopterler uçaklardan daha eskidir

Türk Hava Kurumu’nun (THK) eski Denetleme Kurulu Başkanı Bayram Duman, yetkililerin THK uçaklarının kullanılamayacağı yönündeki sözlere ilişkin konuştu. Duman, “Uçaklar eski deniliyorsa, mevcut helikopterler uçaklardan daha eskidir” dedi.

Türkiye’nin 22 ilinde 71 noktada orman yangınları çıktı. Çıkan yangınlardan 14’ü hala sürerken, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli THK uçaklarının yangın söndürme çalışmalarında kullanılamayacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise “THK’nın elinde uçak filan yok” açıklamasını yaptı.

Pakdemirli konuya ilişkin “THK ile sorunumuz yok, olmaz da. Bu uçak uçabilecek kapasitede değil. Uçsa dahi performans verebilecek kapasite yok” dedi.

THK’nın eski Denetleme Kurulu Başkanı Duman ise ANKA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, THK’nin uçaklarının çalışamaz pozisyonda olmadığını ve 6 uçağın bakımla uçabilir hale getirilebileceğini söyledi. Duman, “Dünyanın her yerinde, özellikle Amerika, Yunanistan, Fransa’da bu uçaklar kullanılmaktadır. Eğer ‘uçaklar eski’ deniliyorsa mevcut helikopterler uçaklardan daha eski” dedi.

ankahaber-nethaberdetaythknin-eski-denetleme-kurulu-baskanindan-ucak-tepkisi-ucaklar-eski-deniyorsa-mevcut-helikopterler-daha-eski-47689.jpeg

THK uçakları 100 kilo daha az su aldığı için atıl kalmış

Son 2 yıldır, kiralanacak yangın söndürme uçaklarına 5 ton su taşıma şartı getirildiğini anımsatan Duman, “Bizim uçaklarımız 4 ton 900 kilodur. İhale dışı kaldığı için Rus uçaklarına yönelindi” diye konuştu.

Duman, THK uçaklarının Türkiye’nin coğrafi şartlarına uygun olduğuna vurgu yaparak, “3 saat içinde 25-40 arasında sorti yapıp, 125 ile 200 ton arasında su atabilirler. Diğer 2 uçak bunu yapabilecek mi, yoksa THK’nin 6 uçağı mı daha etkilidir? Biz burasında değiliz ancak THK uçakları istenildiği zaman faal hale getirilebilir. Çünkü bu uçaklar THK’nın değil aziz Türk milletinin malıdır” dedi.

(ANKA)

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem