TOGG için hükümetten çok önemli bir hamle geldi.

TOGG için hükümetten çok önemli bir hamle geldi.

Bugüne kadar hakkında birçok güzel haber aldığımız bu markanın en büyük handikapı ise ülkemizdeki elektrikli araçların yüksek satış fiyatları.

Ülkemizin son dönemlerdeki en önemli teknolojik hamlesi olan TOGG için geri sayım devam ederken, bu araçların satışlarını desteklemek için hükümetten çok önemli bir hamle geldi.

TOGG fiyatı için önemli düzenleme. TOGG yani Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, ülkemizin yıllardır süren yerli otomobil hasretine son verecek olan teknolojik bir gelişim.

togg

Öyle ki şu an için ülkemizde satılan en uygun fiyatlı elektrikli araç Renault Zoe ki onun bile fiyatı 700.000-TL’nin üzerinde. Üstelik TOGG’un özelliklerine baktığımız ve kasa tipinin de SUV olduğunu göz önünde bulundurduğumuz zaman, mevcut ÖTV düzenlemeleriyle bu aracın bu fiyatlardan satışa sunulmasına imkan yok. Üstelik fiyatının bir milyonun üzerinde olması halinde de rekabet açısından elinin bir hayli zayıflayacağı da bir gerçek.

Yerli otomobil TOGG

TOGG fiyatı için önemli düzenleme

İşte bu hususları göz önünde bulunduran ve TOGG’a daha elverişli bir rekabet imkanı sunmak isteyen hükümet yetkilileri, elektrikli araçlara yönelik ÖTV dilimlerinde bir düzenleme önerisini meclise sundular.

togg

Bu önergeye göre vergisiz matrahı 700.000-TL’nin altında olan araçlarda ÖTV %60 yerine %10 oranıyla uygulanacak ki bu da fiyat anlamında çok önemli bir farka sebebiyet verecek.

Öte yandan bu hamleyle birlikte en azından şu an için TOGG’un vergisi fiyatının 700.000-TL’nin altında olacağı anlaşılıyor. Ancak tabi burada asıl önemli olan konu, bu tutarın ne kadar altında olacağı. TOGG’un tanıtım ve satış tarihleri yaklaştıkça bu konulara ilişkin bilgilerin de daha çok netleşeceği düşünülüyor.

Instagram tüm videoları Reels’a dönüştürmeye hazırlanıyor

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji