Tokyo’dan dönen milli güreşçiler Ankara'da coşkuyla karşılandı

Tokyo’dan dönen milli güreşçiler Ankara'da coşkuyla karşılandı

Japonya'nın başkenti Tokyo'da düzenlenen 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları'nda mücadele ettikten sonra yurda dönen milli güreşçilerden Taha Akgül, Süleyman Karadeniz, Süleyman Atlı ve Evin Demirhan, Ankara Esenboğa Havalimanı'nda coşkuyla karşılandı.

2020 Olimpiyat Oyunları'nda mücadele eden ve erkekler serbest stil 125 kiloda bronz madalya kazanan Taha Akgül ile diğer milli güreşçiler Süleyman Karadeniz, Süleyman Atlı ve Evin Demirhan, Ankara'ya geldi. Esenboğa Havalimanı'da sporcuları Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı İhsan Selim Baydaş, Güreş Federasyonu Genel Sekreteri Tahir Yılmaz, Ankara Gençlik Spor İl Müdürü Mustafa Çelik, Gençlik ve Spor Bakanlığı, ASKİ Spor Kulübü ve Türkiye Güreş Federasyonu'ndan diğer yetkiler ile çok sayıda genç sporcu büyük bir coşkuyla karşıladı. Karşılama töreninde tebrikleri kabul eden milliler geride bıraktıkları olimpiyat serüveni hakkında açıklamalarda bulundu.

İHSAN SELİM BAYDAŞ: İNŞALLAH DAHA BURADA ÇOKÇA KARŞILAMA YAPACAĞIZ

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı İhsan Selim Baydaş, olimpiyatlarda mücadele eden sporculara teşekkür ederek, "Taha, hem Avrupa hem dünya hem de olimpiyat şampiyonluklarıyla tescilli bir güreşçi. Olimpiyat üçüncülüğü muhteşem bir derece. Dünyanın her yerinden gelen yüzlerce sporcu içerisinden geliyorsunuz. Biz boynunda altın görmeye, o da bizi altın görmeye alıştırdığı için onun üzüldüğü gibi üzülüyoruz ama gurur duyuyoruz. Tarihe geçtiler. Olimpiyatlarda madalya rekoruyla geldiler. Bu madalya serilerinin devam edeceğini biliyoruz. Ona güveniyoruz. Yaşattığı gurur için tebrik ve teşekkür ediyoruz. Onlara olan inancımızı sürdürüyoruz. İnşallah daha burada çokça karşılama yapacağız" ifadelerini kullandı.

TAHA AKGÜL: HER ŞEYDEN FEDAKARLIK YAPARAK ORAYA GİTTİM

Mücadele ettiği Erkekler serbest stil 125 kiloda bronz madalya sevinci yaşayan milli güreşçi Taha Akgül, talihsiz bir yenilgi yaşadığını belirterek, "Gönlümüzden altın madalya geçiyordu. Tüm hazırlığımızı bunun için yaptık. Çok iyi bir hazırlık süreci geçirmiştik. Her şeyime çok dikkat ederek oraya gittim. Sosyal hayatımdan, her şeyden fedakarlık yaparak oraya gittim. Maalesef çeyrek final müsabakasında talihsiz bir yenilgi yaşadım. Beklemediğim bir yenilgiydi. Nasipte bronz madalya varmış. Tabii ki biz altın madalya için gittik ama güreş adına 3 tane bronz alabildik. Hamdolsun milli takımımız adına çok başarılı bir olimpiyat geçirdik. 13 tane madalyayla Türkiye Cumhuriyeti tarihi rekoru kırıldı. Bu da gelecek adına çok önemli oldu. İnşallah 2024 Paris'te daha çok madalya geleceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

SÜLEYMAN ATLI: ELİMDEN GELEN HER ŞEYİ YAPTIĞIMI DÜŞÜNÜYORUM

Erkekler serbest stil 57 kiloda mücadele eden Süleyman Atlı ise bir sonraki olimpiyat oyunlarında madalya almak istediğini ifade ederek, "Tabii ki olimpiyatlar bir yıllık hazırlanma süreci gibi kısa bir süre değil, ben 2016'dan beri Tokyo Olimpiyatları'na hazırlanıyordum. Elimden gelen her şeyi yaptığımı düşünüyorum. Oraya şampiyon olmak için gitmiştim. Bizden de beklenti büyüktü. Oradaki hedefim şampiyonluktu. Bu kez olmadı ama Paris'te ülkemi en iyi şekilde temsil ederek tek eksik olan olimpiyat madalyamı almak istiyorum" şeklinde konuştu.

SÜLEYMAN KARADENİZ: SON SANİYELERDE KAÇIRDIĞIMIZ BİR MADALYA OLDU

Ellerinden gelen mücadeleyi vermeye çalıştıklarını söyleyen erkekler serbest stil 97 kiloda mücadele eden Süleyman Karadeniz de gelecek olimpiyatlarda madalya almayı hedeflediklerini aktararak, "Bu organizasyon için herkese teşekkür ederim. Orada elimizden gelen en iyi mücadeleyi vermeye çalıştık. Oraya tabii ki madalya için gittik. Son saniyelerde kaçırdığımız bir madalya oldu. Üzülerek geldik buraya. İnşallah Paris'te madalya alacağız" değerlendirmesinde bulundu.

EVİN DEMİRHAN: KADIN GÜREŞİ OLARAK TARİHTE BİR İLKE İMZA ATTIK

Kadınlar serbest stil 50 kiloda mücadele eden milli sporcu Evin Demirhan, Tokyo Olimpiyatları'nın kadın güreşi için çok önemli bir adım olduğunu dile getirerek, "Olimpiyatlara çok kısa bir süre kala talihsiz bir sakatlık yaşayarak maçlarda istediğim performansı gösteremedim. Kadın güreşi olarak tarihte bir ilke imza attık. Kadın güreşi için gerçekten çok güzel bir adım oldu. Ben de 2024 Olimpiyat Oyunları'nda ülkemizi yaşatır ve altın madalyayı alırım" dedi.

ABDULLAH ÇAKMAR: ORAYA ALTIN MADALYALAR İÇİN GİTMİŞTİK

Serbest Stil Güreş Antrenörü Abdullah Çakmar ise hedeflerinin her zaman altın madalya olduğunun altını çizerek, "Biz buradan giderken ilk önce altın madalya sonra da diğer madalyalar için gittik. Takım kaptanımız Taha Akgül şanssız bir şekilde yenildi ama bronz madalya aldık. Bu da nazarlığımız olsun. Çünkü 11 yıldır zirvede kalmak, onu korumak gerçekten zor, şampiyon bir sporcu için. Biz de burada gerçekten oraya altın madalyayalar için gitmiştik. Nasibimizde bronz madalyalar varmış. Sonuçta Taha Akgül kendini ispatlamış bir güreşçi. Bundan sonra da başarılarımız devam edecek. 2024'teki hayallerimiz ve hedeflerimiz hiçbir zaman bitmeyecek" şeklinde konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler
Spor