TRT'nin yeni dizisinde tarihi skandal

TRT'nin yeni dizisinde tarihi skandal

Abdülhamid'in İngiliz elçiye tokat attığı sahne sosyal medya paylaşılırken tokat sahnesinin gerçek olup olmadığı tartışma yarattı.Öyle ki, o dönemde bırakın Abdülhamid'in elçiye tokat atmasını tam tersine, Rus Konsolos...

Abdülhamid'in İngiliz elçiye tokat attığı sahne sosyal medya paylaşılırken tokat sahnesinin gerçek olup olmadığı tartışma yarattı.

Öyle ki, o dönemde bırakın Abdülhamid'in elçiye tokat atmasını tam tersine, Rus Konsolos Rostkofski, Rumeli'nin önemli Osmanlı kentlerinden biri olan Manastır'da  Halim adındaki Türk askerini kırbaçlatmış ve bu olay büyük tartışmalara yol açmıştı.  Manastır kentinde Türk askerini kırbaçlayan Rus konsolosu ise nöbetçi asker vurarak öldürmüştü. Bunun üzerine Abdulhamit yönetimi tarafından kurulan Divan-ı Harp mahkemesi 2 Türk askerini Konsolusu vurmak suçundan idam etmişti.

Manastır’da alelâcele toplanan bu askeri mahkeme hem konsolosu vuran Halim’in, hem de olay sırasında karakolun dışında bulunan bir diğer askerin idamlarına karar vermişti! Halim’in suçu "cinayet", öteki neferin kabahati de "cinayete mâni olmamak" idi ve cezalar Ruslar’ın gönlünü almak için hemen infaz edilmişti. O dönemde bu idama karşı olan askerler de tutuklanmıştı. Abdulhamit, bırakın Rus konsolosu tokatlamayı, utanç verici bir sünepelik sergileyerek Rusya'ya yaranmak için iki türk askerini idam etmekten kaçınmamıştı.

Enver Paşa ve Kâzım Karabekir'in hatıralarında yer verdiği bu olay Abdülhamid döneminin anlatılmayan bölümlerinden olduğuna dikkat çekiliyor. Şimdi ise "tokat" sahnesiyle "tarih dersine" hızlı bir giriş yapan TRT dizisinin iki Türk askerinin idam edilmesini de işleyip işlemeyeceği de merak konusu.

Olay sırasında bölgede görev yapan subaylardan biri olan Enver Paşa anılarında yaşananları şöyle anlatıyor:

abdul1.jpg

abdul2.jpgabdul3.jpgabdul4.jpgabdul5.jpg

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.