TSK, Türk askerlerini yakan IŞİD'lileri düzenlediği operasyonla öldürdü!

TSK, Türk askerlerini yakan IŞİD'lileri düzenlediği operasyonla öldürdü!

ABC Gazetesi / Ömer ÖDEMİŞSuriye ordusu ve müttefiki güçlerle TSK arasında Tadif bölgesinde dün akşam saatlerinde çatışmaların yaşandığı belirtiliyor. IŞİD'in Tadif bölgesinden güneye doğru çekildiği sıralarda ilk...

ABC Gazetesi / Ömer ÖDEMİŞ

Suriye ordusu ve müttefiki güçlerle TSK arasında Tadif bölgesinde dün akşam saatlerinde çatışmaların yaşandığı belirtiliyor. IŞİD'in Tadif bölgesinden güneye doğru çekildiği sıralarda ilk çatışmanın saat 20.00 civarında Suriye ordu güçleri ile yaşandığı, ardından saat 22.45 civarında bölgeye TSK'nın geldiği ve çatışmaya müdahil olduğu bildiriliyor.

Yarım saat kadar süren bu çatışma sonrasında iki İranlı mlisin yaşamını yitirdiği iki İranlı milisin ise esir alınarak, El Bab'da bulunan Şarkiye bölgesine götürüldüğü iddia ediliyor. İranlı iki esirin isimlerinin Pejman ve Behrami olduğu ve Pejman'ın kolundan yaralandığı belirtiliyor.

TSK tarafından esir alınınan İranlı milislerin ÖSO'ya teslim edildiği de iddialar arasında bulunuyor.

TSK tarafından esir alınan İranlı milislerin serbest bırakılması için Tahran yönetiminin girişimlerde bulunulduğu da belirtilirken, bu durumun bölgedeki gerginliği daha da arttıracağına dikkat çekiliyor. 

Bu arada edindiğimiz bir başka bilgiye göre, İranlı esirler dün gece (23 Şubat) saat 23.02'de Suriye güçlerine teslim edildi.  

ESİRLER SURİYE ORDUSUNA TESLİM EDİLDİ

El Bab kasabasında teslim ol çağırısı yapılan, ancak çatışmaya devam ettikleri belirtilen 42 IŞİD üyesinin de öldürüldüğü ileri sürüldü.

Bölgeden gelen son haberlerde, 42 IŞİD'linin Zemzem Camii bölgesinde TSK ile yapılan anlaşma sonucu önce teslim olacaklarını bildirdiğini, ancak daha vaz geçerek sonra çatışmaya devam ettikleri belirtildi.

Başka bazı kaynaklar ise 40 IŞİD'linin teslim olduktan sonra kurşuna dizilerek infaz edildiğini ileri sürdü. Ancak bu iddia teyit edilemedi. 

IŞİD'LİLERDEN İKİSİ TÜRK

Çatışmada öldürülen IŞİD'lilerden ikisinin Türkiye vatandaşı olduğu, bunların iki Türk askerini üzerlerine benzin dökerek diri diri yakan teröristler arasında bulunduğu da gelen haberler arasında.

Bilindiği gibi, iki Türk askerinin diri diri yakılarak şehit edilmesini IŞİD videoya çekmiş ve sosyal medya üzerinden Türkiye'yi tehdit eden konuşmalar eşliğinde yayınlamıştı. Bu videolarda iki IŞİD üyesi Türk askerleri yakılırken Türkçe konuşarak tehditler savurmuş ve dinci propaganda yapmıştı. Bu görüntüler Türkiye kamuoyunda infial yaratmıştı.

Edindiğimiz bilgiye göre, esir aldıkları iki Türk askerini yakarak şehit eden islamcı teröristlerin yerini belirleyen TSK birlikleri, El Bab'dan çekilme hazırlığı yapan IŞİD'li gruba operasyon düzenledi. Bu operasyonla Türk askerlerini yakan teröristlerin kaçışı önlendi. Çıkan çatışmada, aralarında Türk askerlerini diri diri yakan iki islamcı teröristin de bulunduğu 42 IŞİD'li öldürüldü.

Türk askerlerini diri diri yakan IŞİD'lilerden birinin Diyarbakır Ergani ilçesi nüfusuna, Osman isimli diğer IŞİD'linin ise Konya nüfusuna kayıtlı olduğu biliniyor.

IŞİD'İN YAKTIĞI ASKERLERİN İNTİKAMI MI ALINDI?

Bilindiği gibi önceki ay iki Türk askerinin IŞİD tarafından üzerlerine benzin dökülerek diri diri yakıldığına ilişkin görüntüler yayınlanmıştı. 

Yakılarak öldürülen askerler hakkında hükümetten bir açıklama yapılmamış, bu konuda sorulan sorular geçiştirilmiş, sadece "Konu araştırılıyor" şeklinde belirsiz yanıtlar verilmişti.

IŞİD'li teröristler, El Bab'da bombalı saldırı ile imha ettiği TSK'ya ait tanktan çıkan Türk bayrağını böyle çiğnemişti:

">

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya