TTB'den Fahrettin Koca'ya: Gerçekleri gizlediniz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün Bilim Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu'nda açıklanan hasta sayısıyla kimlerin kastedildiğini açıkladı.

Türk Tabipleri Birliği, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın "Her vaka hasta değildir" açıklamasına ilişkin bir mesaj yayınladı. TTB tarafından yayınlanan mesajda "Süreci şeffaf yürütemediniz" ifadelerine yer verildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün Bilim Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu'nda açıklanan hasta sayısıyla kimlerin kastedildiğini açıkladı. Koca, hem 'testi pozitif' olanların hem de 'hastalığa dair semptom gösterenlerin' hasta olarak kabul edildiğini ifade etti. Koca, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Her vaka hasta değildir, testi pozitif olup semptom göstermeyen var. Bunlar çoğunluğu oluşturuyor. Her gün açıklanan ve üzerinde durduğumuz yeni hasta sayısı dikkat konusu olmalıdır. Testi pozitif çıkanların her biri vakadır, büyük kısmı belirti göstermiyor. Testi pozitif çıkmış herkesi ifade eden vaka kelimesinin anlamı ile hasta kelimesinin anlamı aynı değildir."

"SÜRECİ ŞEFFAF YÜRÜTMEDİNİZ"

Koca'nın bu açıklamasına tepkiler gecikmedi. Türk Tabipleri Birliği Koca'nın açıklamasına ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden bir mesaj yayınladı. TTB'nin Twiter hesabı üzerinden yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi: "Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, belirti göstermeyen ama testi pozitif çıkan vakaların günlük açıklanan tabloda yer almadığını açıkladı. 6 aydır bunu söylüyorduk. Süreci şeffaf yürütmediniz. Gerçekleri gizlediniz. Salgının yayılmasına engel olmadınız."

'VAKA SAYISI KAÇ?'

Öte yandan Twitter'da #vakasayısıkac etiketi En Çok Konuşulanlar listesinde 1. oldu. Sosyal medya kullanıcıları Koca'ya Twitter üzerinden gerçek vakalarını sordu.

Politika